Gazze'deki Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, işgalci İsrail'in saldırıları sonucu hayatını kaybedenlerin sayısının son 24 saatte 241 yükseldiği ve toplam can kaybının 10569 olduğu bildirildi. Sağlık Bakanlığı, yaşamını yitirenlerden 4324'ünün bebek ve çocuk, 2823'ünün ise kadın olduğunun altı çizildi.

FİLİSTİN SAĞLIK BAKANLIĞINDAN KARA TABLO

Gazze'de İsrail saldırılarının yol açtığı insanî dram ve can kaybı hakkında bilgi veren Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra, son durumu kamuoyu ile paylaştı. Basın toplantısında konuşan el-Kudra, İsrail'in son 24 saat içinde düzenlediği saldırılarda 241 kişinin daha hayatını kaybettiğini ve böylece 7 Ekim'den bu yana ölü sayısının çocuk ve kadınlarla birlikte 10 bin 569'a yükseldiğini açıkladı.

GÜNEY GAZZE'DEKİ CAN KAYIPLARI VE SAĞLIK ÇALIŞANLARINA SALDIRI

Saldırılarda yaralananların sayısının 26 bin 475'e ulaştığını belirten Kudra, özellikle İsrail ordusunun "güvenli bölge" ilan ettiği Gazze'nin güney bölgelerinden gelen can kayıplarının yüzde 49 olduğuna dikkat çekti. Kudra ayrıca, şimdiye kadar 193 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiğini ve 45 ambulansın kullanılamaz duruma geldiğini, İsrail'in 120 sağlık tesisini hedef aldığını ifade etti.

ELEKTRİK SIKINTISI VE HASTANELERE YÖNELİK TEHDİT

Gazze'deki hastanelerin şu an yalnızca acil servis, yoğun bakım ve ameliyat odalarında jeneratör destekli elektrikle ayakta durabildiğini vurgulayan el-Kudra, İsrail'in hastanelere yönelik saldırılarını artırdığına ve Rantisi Çocuk Hastanesi'nin boşaltılmasına yönelik baskılarına devam ettiğine işaret etti. Bu durumun binlerce hasta ve yaralıyı doğrudan riske attığını söyledi.

ULUSLARARASI TOPLUMA ACİL ÇAĞRI

El-Kudra, Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Kızılhaç Komitesi'ni İsrail'in tehditlerine karşı harekete geçmeye ve hastanelerde varlık göstermeye çağırdı. Aynı zamanda, tıbbi malzeme ve yakıt ihtiyacının karşılanabilmesi için Gazze'ye acil bir insani koridor açılmasının elzem olduğunu dile getirdi. Gazze'deki durumun her geçen gün daha da vahim bir hal aldığı, uluslararası toplumun bu insani krize müdahalede bulunması çağrısı yineledi.

İSRAİL ASKERİ KAYIPLARI ARTIYOR

Gazze Şeridi'ndeki yoğun çatışma ortamında İsrail askeri kayıplarının sayısının 33'e yükseldiği bildirildi. 31 Ekim tarihinden itibaren süregelen çatışmalarda yaşamını yitiren iki İsrail askerinin daha kimlik bilgileri İsrail ordusu tarafından paylaşıldı. Bu son açıklama ile birlikte, İsrail'in Gazze'de yürüttüğü kara operasyonlarının başlamasından bu yana ölen asker sayısının 33'e çıktığı ifade edildi.

HİZBULLAH'TAN İSRAİL NOKTASINA SALDIRI

Öte yandan, Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah örgütü, İsrail sınırındaki bir askeri noktaya saldırı düzenlediğini açıkladı. Hizbullah tarafından yapılan yazılı açıklamada, 8 Ekim'den bu yana İsrail ile süren çatışmalar çerçevesinde, sınır hattındaki Şumera askeri noktasına silahlarla saldırı gerçekleştirildiği belirtildi. Bu saldırıya karşılık olarak İsrail topçu birliklerinin Lübnan'ın Meys el Cebel ve Blida bölgelerine ateş açtığı kaydedildi.