Gazze'deki hükümetin Medya Ofisi Başkanı Selame Maruf basın toplantısında, bir ayı geride kalan çatışmalarda, İsrail'in saldırılarıyla Gazze'deki yıkıma ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail'in saldırıları sonucu Gazze'de 10 bin binanın yerle bir olduğunu söyleyen Maruf, 40 bini tamamen yıkılmış olmak üzere, toplam 222 bin konutun da hasar aldığını bildirdi.

israilin-gazze-seridine-yonelik-saldirilarinda-oldurulen-filistinlilerin-sayisi-10-bini-gecti-xs6z

GAZZE'DE 16 HASTANE 32 SAĞLIK MERKEZİ HİZMET DIŞI KALDI

Maruf sağlık sektöründeki maddi hasara ilişkin ise "32 ambulans, 113 sağlık kurumu ciddi hasar aldı 16 hastane 32 sağlık merkezi hizmet dışı kaldı." dedi.

43212

192 CAMİ ZARAR GÖRDÜ

Öte yandan Gazze'de 192 caminin çeşitli şekillerde hasar aldığını belirten Maruf, bunlardan 56'sının tamamen yıkıldığını, ayrıca kentteki 3 kilisenin de İsrail saldırılarından zarar gördüğünü söyledi.

israil-gazzede-1-camiyi-daha-bombaladi-2136034_1

222 OKUL CİDDİ ZARAR GÖRDÜ

Aralıksız saldırılar sonucu 222 okulun ciddi zarar gördüğünü aktaran Maruf, bunlardan 60'ı hizmet dışı kalırken, kentteki 88 hükümete ait 88 kurumun bombanladığını kaydetti.

katil-israil-gazzedeki-sivillerin-uzerine-bomba-yagdirmayi-surduruyor-3

47 GAZETECİ ÖLDÜRÜLDÜ

Maruf bölgedeki görevli can kayıplarına dair ise 47 gazetecinin, 53 imam ve vaizin, sivil savunma, arama ve kurtarma ekiplerinden 18 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

GAZZE'DEKİ ÇATIŞMALARIN BİR AYI GERİDE KALDI

Bundan tam bir ay önce 7 Ekim sabahı, Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenledi. Buna karşılık İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, Gazze'deki saldırılarda 315’i asker 1400'den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

ARALARINDA ÇOCUKLARIN DA OLDUĞU 10 BİNİ AŞKIN FİLİSTİNLİ ÖLDÜRÜLDÜ 

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığının aktardığı rakamlara göre İsrail'in saldırılarında 4 bin 104'ü çocuk, 2 bin 641'si kadın olmak üzere 10 bin 22 Filistinli öldürüldü. En az 25 bin kişi ise yaralandı.

katil-israil-gazzedeki-sivillerin-uzerine-bomba-yagdirmayi-surduruyor-2

GAZZE'DE HASTANELER BOMBALANDI

İsrail güçleri ve İsrailli işgalciler, Batı Şeria ve Kudüs’te 158 Filistinliyi öldürdü. İsrail ordusu, Gazze'de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayı'na bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini bombaladı, burada yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.