İsrail'in 35 gün süren yoğun saldırıları sonucu Gazze Şeridi'nde öldürülen Filistinli sayısı, son 24 saatte 266 artarak 11 bin 78'e yükseldi. Filistin Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref el-Kudra'nın basın toplantısında paylaştığı bilgilere göre, bu saldırılar sonucu yaşanan can kayıpları ve insani krizin boyutları endişe verici düzeyde.

ÇOCUK VE KADIN KAYIPLARI

Kudra, son saldırılarla birlikte 7 Ekim'den bu yana öldürülen Filistinlilerin 4506'sının çocuk, 3027'sinin kadın olduğunu ifade etti.

YARALI VE KAYIP SAYISI

Gazze'de yaralı sayısının 27.490'a ulaştığını belirten Kudra, enkaz altında kalan ve kayıp bildirilen 2700 kişiden 1500'ünün çocuk olduğunu aktardı.

SAĞLIK MERKEZLERİNE YÖNELİK SALDIRILAR

İsrail'in saldırılarında 198 sağlık çalışanının yaşamını yitirdiği, 53 ambulansın kullanılamaz hale geldiği ve 135 sağlık kuruluşunun hedef alındığı belirtildi. 21 hastane ve 47 sağlık ocağının hizmet dışı kaldığı vurgulandı.

ŞİFA HASTANESİ'NE SALDIRILAR

Kudra, İsrail ordusunun Şifa Hastanesi Yerleşkesi'ne beş kez saldırdığını ve hastane çevresine yönelik saldırılarının sürdüğünü belirtti.

AMBULANS SÜRÜCÜLERİNE MÜDAHALE

İki ambulans sürücüsünün, Gazze Şeridi'nin güneyinden kuzeye dönüş yolunda Uluslararası Kızılhaç Komitesi ile koordinasyon içindeyken İsrail güçleri tarafından alıkonulduğu bilgisi paylaşıldı.

HASTANELERİN KUŞATILMASI

Nasr ve Rantisi Çocuk Hastanelerinin İsrail ordusu tarafından kuşatıldığı ve binlerce sağlık çalışanı, yerinden edilmiş sivil ve hastanın hayatının tehlikeye atıldığı ifade edildi.

YAKIT KRİZİ

Kudra, Gazze kenti ve kuzeyindeki hastanelerin yakıt yetersizliği nedeniyle hizmet dışı kalma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu vurguladı.