İsrail ordusu, ABD’nin sağladığı askeri araç ve silah desteğiyle, Gazze Şeridi'ne karadan girme hazırlığı yapıyor.

İsrail ordusu askerlerini ve tanklarını Gazze sınırı yakınlarına konuşlandırırken, İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, "Birlikler, sınıra yakın yerde toplandı. Yakında Gazze'yi içeriden görecekler." ifadelerini kullandı.

Gazze Şeridi'ne yakın alanlarda bekleyen İsrail tankları ve askeri araçların son durumu ise uydular tarafından görüntülendi.

İSRAİL ORDUSUNDA ASKERİ HAREKETLİLİK

Uydu görüntüleri, İsrail'in Gazze'nin kuzeyinde yer alan iki ayrı bölgeye yüzlerce zırhlı araç ve tank konuşlandırdığını gösteriyor.

New York Times gazetesinde yer alan bilgiye göre İsrail ordusu, on binlerce İsrail askerinin Gazze'ye girme planı çerçevesinde kara operasyonu planının ana hatlarını oluşturdu.

ABD YEŞİL IŞIK YAKTI, ASKERİ TEÇHİZAT DESTEĞİ SAĞLADI

Kara saldırısının, İsrail'in 2006 senesinde Lübnan'ı işgal etmek için kullandığı güçten bu tarafa en büyük ve en şiddetli kara operasyonu olmasını öngörülüyor.

Öte yandan İngiliz basını, ABD Başkanı Joe Biden'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile görüşerek kara harekatına yeşil ışık yaktığı bilgisini geçti.

Bilgi, malumun ilanı hükmünde. Zira ABD dünyanın gözü önünde İsrail’e askeri teçhizat desteği sağlamış, İsrail ordusu ise askeri yardımları dün havalimanından teslim almıştı.

GAZZE SINIRINA 6 KM MESAFEDELER

Uydu görüntülerinde görülen askeri yığınak, tam abluka altındaki Gazze'nin kuzey sınırında yer alan Erez'in yaklaşık 6 kilometre mesafesinde.

Ana giriş noktası olan Erez Geçişi, İsrail ordusunun yeniden ele geçirmesinden bu tarafa kapalı tutulmaya devam ediyor.

Harita üzerinde 1 ve 2 numaralarla işaretlenen yerler ise, tankların toplandığı alanlar.

BOMBARDIMANLA ZORLA GÖÇE ZORLUYORLAR

İsrail ordusu, karadan düzenleyeceği saldırısı öncesi Gazze'nin kuzeyinde yer alan yaklaşık 1,1 milyon Filistinliye “bölgeyi tahliye edin” duyurusu yapmıştı.

Öte yandan İsrail, El-Ehli Baptist Hastanesi’ni vurduğu 17 Ekim salı günü, Gazze'nin güneyindeki kentlerde hava saldırılarına yoğunluk verdi. Ciddi sayılarda sivil can kayıpları olurken, su-elektrik kesintisi, yakıta ulaşımın engellenmesi ve kesintisiz borbardımanlarla Filistinliler yerinden edilmeye zorlandı.

GAZZE’DE AĞIR YIKIM VAR

Diğer taraftan Copernicus Sentinel-1 uydusu görüntülerinde, İsrail’in ağır saldırıları altındaki Gazze Şeridi'nde ağır yıkımların olduğu bölgeler görüldü.

Kırmızı ile işaretlenen alanlar, 12 Ekim perşembe gününden bu tarafa ciddi hasar alan noktalar olurken, sarı renkli yerler ise daha önceki zamanlara ait.

İSRAİL’İN HAVA SALDIRILARI

Tekrar analizi yapılan görüntüler, İsrail'in 7 Ekim’den bu tarafa gerçekleştirdiği hava saldırılarının ilk 11 gününde Gazze'de büyük zarara uğrayan bölgeleri ortaya koydu.

İsrail saldırıları, Beyt Hanun'un büyük bölümünü ve El Cedide ve Rimal yakınında yer alan bölgeleri hedefe koyarken, Gazze'nin kuzey tarafı ise son günlerde büyük saldırılara maruz kaldı.