Gazze Şeridi, İsrail'in son 19 gün içerisinde gerçekleştirdiği saldırılara maruz kalmaya devam ediyor. Bu süreçte can kaybı 6 bin 546'ya ulaştı.

Gazze Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, bu saldırıların detaylarına dair bilgilendirme yapıldı. Bakanlık Sözcüsü Eşref el-Kudra'nın verdiği bilgiye göre, kayıplar arasında 2 bin 704 çocuk, 1584 kadın ve 364 yaşlı bulunuyor. Saldırılarda yaralananların sayısı ise 17 bin 439.

SON SAATLERDE 44 KATLİAM

Sözcü Kudra, İsrail'in son saatlerde Gazze'de 44 farklı noktada büyük saldırılar gerçekleştirdiğini belirtirken, bu saldırıların Gazze'nin güney bölgelerinde daha yoğun olduğunu dile getirdi. Kudra, aynı zamanda enkaz altında kalanların sayısının yaklaşık 1600 olduğu ve bu kişilerin 900'ünün çocuk olduğu bilgisini paylaştı.

SAĞLIK SİSTEMİ ALARMDA

El-Kudra, Gazze'deki sağlık sisteminin mevcut koşullarda ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunu vurgulayarak, "Saldırılar neticesinde 57 sağlık kurumu zarar gördü. Bu saldırılarda 73 sağlık çalışanı yaşamını yitirdi ve 25 ambulans hasar aldı. Bu, sağlık sistemimizin şu an tam anlamıyla çalışamaz durumda olduğunu gösteriyor." dedi.

Kudra, ayrıca İsrail'in, sağlık kuruluşlarını hedef aldığına ve hastanelerin tahliye edilmemesi halinde bombalanacağına dair tehditlerde bulunduğuna işaret etti. Bu süreçte, saldırılar veya yakıt sıkıntısı nedeniyle 12 hastane ve 32 birinci basamak sağlık merkezinin faaliyetlerini durdurmak zorunda kaldığını ekledi.

Kaynak: AA