İsrail'in Washington Büyükelçisi Michael Herzog, İsrail ordusunun Gazze'ye yönelik saldırılarında "sivil ölümler yaşandığını" ve "ölenlerden kaçının sivil, kaçının terörist olduğunu bilmediklerini" itiraf etti.

Herzog, CBS News televizyon kanalının "Face the Nation" programına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Muhabirin, "ABD'ye göre, Gazze'nin kuzeyinde 400 bin kişi mahsur kalmış durumda. Binlerce Filistinli sivil kayıp var. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı'na (Jake Sullivan) göre, 70'ten fazla Birleşmiş Milletler (BM) çalışanı ve 30 ya da daha fazla gazeteci öldürüldü. ABD'nin istediği gibi ordunuz taktik değiştirecek mi?" sorusuna, bu sayılar konusunda kesin bir yorum yapamayacağı yanıtını verdi.

"HER SAVAŞTA SİVİL ZAYİAT OLUR"

Herzog, sayılara ilişkin, "Bu sayıları değerlendirirken çok dikkatli olacağım çünkü ne siz ne de ben bunların kaçının silahlı terörist, kaçının sivil olduğunu biliyoruz" ifadelerini kullandı.

"Her savaşta istenmeyen sonuçlar ve sivil zayiat olur" diyen Herzog, ateşkesin ancak Hamas tarafından esir alınanların serbest bırakılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

İSRAİL-FİLİSTİN ÇATIŞMASI

7 Ekim'de Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı. Saldırının ardından İsrail ordusu, savaş uçakları ile Gazze Şeridi'ne hava saldırısı başlatmıştı. İsrail’in Gazze saldırıları nedeniyle 9 bin 770 kişi hayatını kaybetti, en az 24 bin sivil ise yaralandı

Kaynak: AA