İsrailli haham ve siyasi lider Meir Mazuz, Gazze Şeridi'ne insani yardım ulaştırılmasına sert bir şekilde karşı çıkarak, Gazze halkını "hayvanlar" olarak nitelendirdi. Mazuz, "Eğer insanlarla uğraşıyor olsaydık, Gazze’ye insani yardım gönderirdik." ifadelerini kullandı.

İsrail'in Kanal 7 televizyonunda konuşan Mazuz, ABD Başkanı Joe Biden'ın Gazze'ye yardım çağrısına karşı çıktı. Mazuz, "Biden'a şunu söylemeliyiz: İnsanlarla uğraşıyor olsaydık Gazze’ye yardım gönderirdik, ama hayvanlarla uğraşıyoruz." diyerek Biden'ın önerisine tepki gösterdi.

GAZZE HALKINA ALAYCI YAKLAŞIM

İsrailli haham, Gazze Şeridi'ndeki insani krize alaycı bir yaklaşım sergileyerek, Arapların yardım ihtiyacını küçümsedi. Mazuz, "Araplara fazla güvendik, onların fakir olduklarını ve yiyecek ihtiyaçları olduğunu düşündük." dedi.

MEIR MAZUZ'UN GEÇMİŞTEKİ TARTIŞMALI AÇIKLAMALARI

Haham Mazuz, daha önce 1994'te El Halil'deki İbrahim Camisi'nde gerçekleştirilen katliamı yapan İsrailli terörist Baruch Goldstein'ı savunmuş ve onun "büyük bir tehlikeyi önlediğini" iddia etmişti.

FANATİK VE RADİKAL GÖRÜŞLER

78 yaşındaki haham, radikal görüşleriyle biliniyor ve Sefarad Yahudileri tarafından kurulan aşırı dindar Şas Partisi'nin ruhani lideri olarak kabul ediliyor. Şas Partisi, İsrail siyasetinde önemli bir rol oynamakta ve şu an İsrail Meclisi'nde dördüncü en büyük parti konumunda.

FİLİSTİNLİLERE YÖNELİK TARTIŞMALI İFADELER

İsrailli Savunma Bakanı Yoav Gallant da Filistinlilerle ilgili benzer bir ifade kullanarak, onları "insansı hayvanlar" olarak tanımladı ve "Onlara karşı bu şekilde hareket edeceğiz." şeklinde konuştu.