İstanbul ve Türkiye genelinde kışın habercisi kar yağışları başladı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığına bağlı Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün ardı ardına yaptığı soğuk ve yağışlı hava uyarılarının ardından, Türkiye'nin birçok bölgesi beyaz örtüyle kaplandı. İstanbul'da da gece boyunca süren yağışlar, sabah saatlerinde kar yağışına dönüştü. Özellikle yüksek kesimlerde etkili olan kar yağışı, kent yaşamını da etkiledi.

İSTANBUL’DA KAR MANZARALARI VE EĞLENCELİ ANLAR

İstanbul'da sabah saatlerinde başlayan kar yağışı, bazı ilçelerde yoğun olarak devam etti. Lapa lapa yağan kar, araçların üzerini beyaza bürüdü ve Taksim Meydanı'nda unutulmaz görüntüler oluşturdu. Vatandaşlar, mevsimin ilk karının keyfini çıkarırken, yabancı turistler de karın tadını çıkardı. Bazı ilçelerde sulu kar, bazılarında ise yoğun kar yağışı etkili oldu.

METEOROLOJİ'DEN HAFTALIK HAVA DURUMU RAPORU

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, haftalık hava durumu raporunu yayınladı. Rapora göre, yurt genelinde soğuk hava dalgasının Salı gününe kadar süreceği öngörülüyor. Çarşamba gününden itibaren ise yağışlı hava dalgasının etkili olacağı tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının ülke genelinde düşeceği ve iç ve batı bölgelerde mevsim normallerinin altına ineceği, ancak Salı gününden sonra tekrar artacağı bekleniyor.

45 İLE SARI VE TURUNCU KODLU UYARI

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün yaptığı son raporda, 45 ile için sarı ve turuncu kodlu uyarı verildi. Çok bulutlu ve yağışlı havanın etkili olacağı belirtilirken, yağışların yer yer kuvvetli ve şiddetli olabileceği uyarısı yapıldı. Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Akdeniz ve Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yağışlar; yağmur, sağanak ve bazı yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde görülecek. Yaşanabilecek ani sel, su baskını ve taşkın gibi olumsuzluklara karşı vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmaları gerektiği vurgulandı.

KARAYOLLARINDA KAR ENGELİ VE SAKARYA’DA KAR SEVİNCİ

Bursa'nın İnegöl ilçesi ile Kütahya'nın Domaniç ilçelerini birbirine bağlayan karayolunda kar yağışı etkili oldu. Yoğun kar nedeniyle araçlar ilerlemekte güçlük yaşarken, İnegöl Jandarma Komutanlığı Trafik Timi ekipleri, ağır tonajlı araçların geçişine izin vermedi. Kütahya'nın Domaniç ilçesinde mevsimin ilk karı yağdı. Kocayayla Geçidi bölgesinde yoğun kar yağışı etkili oldu ve 15 santimetre kar kalınlığına ulaştı.

Sakarya'nın yüksek kesimlerine de mevsimin ilk karı düştü. Hendek ilçesi Dikmen Yaylası, Akyazı ilçesi Keramali, Çiğdem ve Sultanpınarı yaylaları beyaza büründü. Sakarya Büyükşehir Belediyesi karla mücadele ekipleri, yolların açık kalması ve ulaşımın aksamaması için yoğun çaba sarf ediyor.

YAĞIŞLARIN GELECEK GÜNLERDEKİ SEYRİ

CNN TÜRK Meteoroloji Danışmanı Prof. Dr. Orhan Şen, özellikle Marmara Bölgesi'nde etkili olan yağışların Bursa, Bilecik ve Kütahya civarlarında kuvvetli olacağını belirtti. Prof. Dr. Şen, "İstanbul’da karla karışık yağmur yağma ihtimali vardı. Öğle saatlerinden sonra yağışın şiddeti azalacak. Bursa, Bilecik, Kütahya civarlarında kuvvetli yağış var" diyerek yağışların gün sonuna kadar batıdan çekileceğini açıkladı.