İtalyan basınında yer alan haberlere göre, başkentin batısındaki sahil kasabası Ladispoli'deki bir sirkten dün öğleden sonra bir aslan kaçtı. Aslanın kaçışı, Ladispoli Belediye Başkanı Alessandro Grando tarafından saat 16.30 civarında resmen doğrulandı. Belediye Başkanı Grando, aslanın kaçtığı haberini doğruladıktan sonra vatandaşlara evde kalmaları yönünde çağrıda bulundu.

YAKALAMA ÇALIŞMALARI BAŞLATILDI

Aslanın kaçışının ardından, uzman veteriner ekipleri ve kolluk kuvvetleri tarafından hayvanın yakalanması için çalışmalar başlatıldı. Aslanın özellikle kent merkezinde dolaşması, bölgede büyük korku ve endişeye yol açtı. Bir polis helikopteri, saat 21.00 civarında kent merkezine yakın bir tarlada aslanın yerini tespit etti. Ardından hayvana sakinleştirici mermilerle müdahale edilerek uykuya dalması sağlandı ve emniyet altına alındı. Uyutulan aslan, daha sonra sirk personeline teslim edildi.

SORUŞTURMA VE HAYVANLI SİRKLER ÜZERİNE YAŞANAN TARTIŞMALAR

Civitavecchia Cumhuriyet Savcılığı, aslanın sirkten kaçışıyla ilgili bir ihmal olup olmadığını araştırmak üzere soruşturma başlatacağını duyurdu. Ayrıca, aslanın kaçışı hayvanlı sirklerin varlığı üzerine tartışmaları alevlendirdi. Ladispoli Belediye Başkanı Grando, hayvanlı sirkleri yasaklama girişimlerinin daha önce başarısız olduğunu açıkladı.

GÖRÜNTÜLER SOSYAL MEDYADA HIZLA YAYILDI

Sirkten kaçan aslanın, Ladispoli caddelerindeki görüntüleri sosyal medyada geniş yankı buldu ve kısa sürede en çok paylaşılan görüntüler arasına girdi.