Japonya Dışişleri Bakanı Yoko Kamikawa, İsrail ve Filistin'i ziyaret etti. Japonya Dışişleri Bakanı Kamikawa, Tel Aviv'de İsrail Dışişleri Bakanı Eli Cohen ile görüştü. 

Japonya'nın, Hamas ve diğer gruplar tarafından düzenlenen terör eylemlerini kesin bir şekilde kınadığını belirten Dışişleri Bakanı Kamikawa, ülkesinin İsrail halkıyla dayanışma içinde olduğunu bildirdi.

Kamikawa, yaşanan rehine olayından duyduğu endişeyi dile getirerek rehinelerin derhal serbest bırakılması gerektiğini ifade etti. 

Japonya'nın, Gazze Şeridi'nde yaşanan insani durumdan derin kaygı duyduğunu belirten Kamikawa, insani ateşkesin gerekli olduğunu ve tüm tarafların uluslararası hukuka uygun hareket etmesi gerektiğini kaydetti.

JAPONYA'DAN FİLİSTİN'E 65 MİLYON DOLARLIK EK YARDIM

İsrail'in ardından Filistin'e ziyaret gerçeşleştiren Bakan Kamikawa, Ramallah'ta Filistin Dışişleri Bakanı Riyad el-Maliki ile bir araya geldi.

Kamikawa, Gazze Şeridi'ndeki durumu derin endişeyle takip ettiklerini belirterek Japonya'nın, Hamas ve diğer grupların gerçekleştirdiği "terör" saldırılarını kesin bir şekilde kınadığını yineledi. 

Kamikawa, Japonya'nın rehinelerin derhal serbest bırakılması, sivillerin güvenliğinin sağlanması ve tüm tarafların uluslararası hukuka uygun hareket etmesi çağrısını sürdürdüğünü anımsatarak Gazze Şeridi'ne gerekli insani yardımların ulaştırılmasının öncelikleri olduğunun altını çizdi.

Ayrıca Kamikawa, Japonya'nın daha önce taahhüt ettiği 10 milyon dolarlık acil yardıma ek olarak, Japonya Uluslararası İşbirliği Ajansı aracılığıyla yaklaşık 65 milyon dolar daha insani yardım sağlamaya hazır olduğunu belirtti.

Öte yandan Japonya Dışişleri Bakanı, ülkesinin iki devletli çözümü desteklemeyi sürdürdüğünü de bildirdi.
 

Kaynak: İHA