Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Başkanı Joe Biden, İsrail'in Başbakanı Binyamin Netanyahu ile yaptığı telefonlaşmada Gazze'deki insani krize dikkat çekti.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, iki lider arasındaki görüşmede Gazze'deki son gelişmeler masaya yatırıldı. Açıklamada, "Başkan Biden, İsrail'e, vatandaşlarını terör eylemlerinden koruma hakkı ve yükümlülüğü olduğunu, ancak bu korumayı uluslararası hukuka uygun ve sivillerin güvenliği gözetilerek yapması gerektiğini vurguladı" ifadeleri kullanıldı.

İKİ LİDER ARASINDA REHİNE DİYALOĞU

Görüşmede, Gazze'de alıkonulan Amerikalı rehinelerin durumu da gündeme geldi. Beyaz Saray'ın aktardığına göre, Biden ve Netanyahu, rehinelerin güvenli bir şekilde bulunup serbest bırakılması adına yürütülen çalışmaları ele aldılar. "Başkan, Gazze'de yaşayan sivillerin ihtiyaç duyduğu insani yardımların hızla ve ciddi bir şekilde arttırılması gerektiğini belirtti. İki liderin, bu konuda hem birebir hem de ulusal güvenlik ekipleri arasında sürekli iletişimde olacaklarına dair anlaşmaya vardığı" bilgisi paylaşıldı.

Kaynak: İHA