Beyaz Saray'da bu akşam dikkat çeken bir hareketlilik yaşandı. Biden açıklama yaparken konuşmasını bir anda kesti ve Beyaz Saray'daki durum odasına gitti.

ABD Başkanı Joe Biden, Bidenomics isimli bir programda konuşma yaparken “Özür dilerim ama durum odasına gitmem gerekiyor. Bir konu geldi, onu halletmem gerekiyor” dedi.

ABD ÜSLERİNE SALDIRI İDDİASI

Biden’ın konuşmasını yarıda kesmesinin ardından Beyaz Saray’da alarm verildi. Bazı kaynaklar, Suriye’de ABD üssüne saldırı düzenlendiği iddiasını ortaya attı. Bu iddiaya göre, ABD üssüne roketatarla ateş açıldı ve Biden durum odasına giderek gelişmeleri takip etti.

ABD'nin Ortadoğu’daki askeri üslerine bir süredir drone ile saldırılar düzenleniyordu. Bugün de Al-Tanf Üssü'ne bir saldırı düzenlenmişti.

“ÖNCE REHİNELER”

Biden toplantı sırasında kendisine İsrail ve Filistin arasında ateşkesin ne zaman sağlanabileceğine yönelik sorulan soruya da yanıt verdi. Biden, “Önce rehineler bırakılmalı, sonra (ateşkesi) konuşabiliriz” dedi.BEYAZ SARAY RESMİ BİR AÇIKLAMA YAPMADI

Beyaz Saray henüz Biden’ın konuşmasını neden yarıda kestiğine dair bir açıklama yapmadı.

Beyaz Saray Durum Odası nedir?

ABD’nin dünyadaki kritik gelişmeleri ve gizli operasyonları izlediği Beyaz Saray’daki konferans salonu olarak biliniyor.

ABD Başkanı, söz konusu odada, ulusal güvenlik yetkilileriyle bir araya gelerek gizli operasyonları ve hassas hükümet meseleleri görüşüyor, yabancı liderlerle konuşuyor ve önemli ulusal güvenlik krizlerini yönetiyor.

BİN LADİN VE BAĞDADİ OPERASYONLARI BURADAN TAKİP EDİLMİŞTİ

Eski Başkan Barack Obama ve dönemin Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, 2011’de El Kaide lideri Usame bin Ladin’in öldürüldüğü baskını an be an bu odada izlemişti.

Eski Başkan Donald Trump da 2019’da IŞİD lideri Ebubekir El Bağdadi’nin öldürüldüğü operasyonu buradan takip etmişti.

Beyaz Saray Durum Odası, 1961’deki Domuzlar Körfezi Çıkarması’ndan sonra, dönemin ABD Başkanı John Kennedy’nin dünya gelişmelerini takip etmek için daha merkezi bir alana ihtiyaç duyulduğu sonucuna varmasının ardından yapılmıştı.