ABC News'ün haberine göre, Assange'ın içerisinde bulunduğu uçak, yerel saatle 19.30'da Canberra Havalimanı'na indi. Assange, uçaktan indikten sonra eşi Stella Assange, babası John Shipton ve destekçileri tarafından sıcak bir şekilde karşılandı.

BAŞBAKAN ALBANESE MEMNUNİYETİNİ DİLE GETİRDİ

Assange'ın Avustralya'ya varmasının ardından basın açıklaması yapan Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, "Bu olayın sona ermesinden çok memnunum." dedi. Albanese, Assange'ın eylemleri hakkında "çeşitli görüşler" olduğunu belirterek, "Ancak Assange'ın daha fazla hapsedilmesiyle kazanılacak bir şey yok." ifadelerini kullandı. Ayrıca Albanese, Assange ile telefonda görüştüğünü ve kendisine hoş geldin dileklerini ilettiğini aktardı.

ASSANGE'DAN TEŞEKKÜR MESAJI

Assange'ın eşi Stella Assange ve avukatlarından Jen Robinson, WikiLeaks kurucusunun kaldığı otelin lobisinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Robinson, Assange'ın Avustralya Başbakanı Albanese'e "hayatını kurtardığını" söylediğini belirtti. Assange'ın bu uzun süreç sonrası eve gelmekten oldukça mutlu olduğunu kaydeden Robinson, Julian Assange'ın eve dönmüş olmasının, "14 yıllık hukuki mücadele, politik girişimler ve toplum desteği"nin bir ürünü olduğunu vurguladı.

STELLA ASSANGE'DAN DESTEKÇİLERE TEŞEKKÜR

Stella Assange, başta Başbakan Albanese olmak üzere eşini destekleyen herkese teşekkür etti ve "Julian kendisi burada bulunup teşekkürlerini sunmak isterdi ancak toparlanmaya ihtiyacı var." dedi. Eşinin hapishanede "bir gün bile geçirmemiş olması" gerektiğini savunan Stella, kamuoyundan eşi ve ailesine kendilerini toparlamak için zaman tanımalarını istedi.

ASSANGE'IN DAVA SÜRECİ

Julian Assange'ın kurduğu WikiLeaks, 28 Ekim 2010'da ABD'nin Irak ve Afganistan'da işlediği suçları da delillendiren 251 bin gizli belgeyi yayımlamıştı. Assange, Haziran 2012'de sığındığı Ekvador'un Londra Büyükelçiliğinden 11 Nisan 2019'da çıkarılarak gözaltına alınmış ve "kefaletle serbest bırakılma şartlarını ihlal etmekten" tutuklanarak Londra'daki Belmarsh Hapishanesi'ne konulmuştu.

MAHKEME SÜRECİ VE ABD'YE İADE KARARI

Mahkeme, 50 hafta hapse mahkum edilen Assange'ın, iade talebi çerçevesinde cezasını tamamladıktan sonra da tutuklu kalmasına karar vermişti. Yüksek Mahkeme, 10 Aralık 2021'de Assange'ın ABD'ye iade edilebileceğine hükmetmişti. Westminster Sulh Ceza Mahkemesinin 20 Nisan 2022'de iadeye hükmetmesiyle dönemin İçişleri Bakanı Priti Patel, 17 Haziran 2022'de Assange'ın ABD'ye iade edilmesi kararını imzalamıştı. Assange'ın avukatları da 1 Temmuz 2022'de karara ilişkin Yüksek Mahkemeye itiraz başvurusunda bulunmuştu.

SON KARAR VE SERBEST KALMA

Julian Assange'ın ABD'ye iade davasına ilişkin duruşmalar, 20-21 Şubat'ta Yüksek Mahkemede görülmüş, kararın ileri tarihte verileceği kaydedilmişti. Mahkeme 26 Mart'ta ise ABD tarafından bazı güvenceler verilmezse Assange'ın ABD'ye iade edilmeyeceğine hükmetmişti. Avustralya hükümeti ile muhalefet kanadının girişimleri sonucunda, ABD Adalet Bakanlığıyla yapılan anlaşma sonucu Assange, 25 Haziran'da Londra'daki Belmarsh Hapishanesi'nden ayrılarak mahkemeye gitmek üzere özel uçakla ABD toprağı Kuzey Mariana Adaları Bölge Mahkemesine gitmişti. Assange, mahkemede "casusluk yasasını ihlal ettiği" suçlamasını kabul ettikten sonra, 62 ay hapis cezasına çarptırılmış, ancak İngiltere'de cezaevinde kaldığı süre göz önünde bulundurularak serbest bırakılmıştı.