İspanya'nın Alguazas bölgesinde 96 yaşında bir kadın, dolaşım için dışarı çıktığı sırada iki köpeğin saldırısına maruz kaldı ve bu saldırı sonucunda hayatını kaybetti. Bu trajik olayın ardından köpeklerin sahipleri, ülkede yeni yürürlüğe giren bir yasa gereği ciddi cezalarla karşı karşıya.

İspanya'nın Murcia bölgesinde gerçekleşen bu talihsiz olay, 24 Ekim'de meydana geldi. Yaşlı kadın, tasmasız ve sahipsiz şekilde dolaşan iki köpeğin saldırısına uğradı. Aldığı ciddi yaralar nedeniyle hastaneye kaldırılan kadın, beş gün sonra yaşam mücadelesini kaybetti.

KURALLARA UYULMAMASI CAN ALDI

Alguazas Belediye Başkanı Jose Gabriel Garcia, yaşanan bu acı olaya tepki gösterdi. Garcia, "Bu tür bir ihmalkarlık affedilemez. Hayvanların bakımına dair belirli kurallara uymayan bireylerin bu tür sorumsuz davranışları sonucunda yaşananlar tamiri imkansız." ifadelerini kullandı.

Başkan Garcia, saldırıya uğrayan köpeklerin potansiyel olarak tehlikeli olduklarını, ayrıca yasal olarak zorunlu olan mikroçip ve aşı sertifikalarına sahip olmadıklarını da vurguladı.

Bu olayın failleri olarak belirlenen 24 ve 25 yaşlarındaki bir erkek ve kadının, "Hayvan Refahı Yasası" uyarınca ihmalkarlıkları nedeniyle yargılanacakları ve 500 bin avroya kadar ağır para cezası alabilecekleri belirtildi.

YENİ YASA GEREĞİ ÖNLEMLER

Saldırıya sebep olan köpekler, yasa gereği 21 gün boyunca veteriner denetiminde karantinaya alındı. Ancak bu tür saldırılar İspanya'da sık rastlanan olaylar olmasa da, 23 Ekim'de Zamora'nın La Hiniesta bölgesinde benzer bir olayda 27 yaşındaki bir erkek, çoban köpeklerinin saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini de belirtmek gerek.