Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov'un 15 yaşındaki oğlu Adem Kadirov'un, geçen haftalarda mahkeme salonunda, duruşma öncesi Ukrayna asıllı bir mahkumu acımasızca darp ettiği görüntülendi. Bunun üzerine Adem Kadirov,  üst düzey Çeçen yetkililerce "cesaretinden ötürü övgüye layık görüldü".  Ardından Putin'in kuklası olarak nitelendirilen Çeçenistan lideri Ramazan Kadirov, 15 yaşındaki oğlunu, Çeçenistan Güvenlik Teşkilatı'na atadı. 

UKRAYNALI MAHKUMU ÖLDÜRESİYE DÖVEN KADİROV'UN OĞLUNA "ÖVGÜ SELİ"

Çeçenistan Ulusal Politika, Dış İlişkiler, Basın ve Enformasyondan sorumlu Devlet Bakanı Ahmed Dudayev, "Adem Kadirov'u, Çeçen Cumhuriyeti Devlet Başkanı'nın güvenlik teşkilatında bu önemli göreve atanmasından dolayı içtenlikle kutluyorum." dedi.

Adem'i tebrik eden Ramazan Kadirov'un üst düzey güvenlik yetkililerinden Zamid Chalaev ise oğlunun Çeçen liderin güvenliğini sağlayan birimin başına getirildiğini ve aslında baba Kadirov'un en iyi korumalarından biri olduğunu söyledi.

Ukrayna asıllı bir kişi, eylül ayında Kuran-ı Kerim'i yaktığı iddiasıyla gözaltına alındı ve mahkemeye çıkarılmadan önce Adem Kadirov tarafından öldüresiye dövüldü. Videoya yansıyan görüntülere göre Adem Kadirov, mahkumu acımsızca yumrukladı, yere düştükten sonra ise kafasını tekmelemeye devam etti. 

KADİROV "ABARTISIZ GURUR DUYDU"

Ülkeyi demir yumrukla yöneten Kadirov, söz konusu darp görüntülerini sosyal medya hesabından paylaşarak, "Adem'in tavrından dolayı gururlandığını, inanç hassasiyeti ve dini ideallerinden ötürü de oğlu ile abartısız gurur duyduğunu" söyledi.

Rus devlet haber ajansı RIA, Kadirov'un oğluna ekim ayında "Çeçenistan Kahramanı" unvanı verildiğini duyurmuştu.

Kaynak: Euronews