İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze sınırında yer alan 5 İsrail askeri aracının etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Grubun Telegram kanalından yapılan açıklamaya göre, Gazze'nin kuzeyinde Şatii Mülteci Kampı ve Eş-Şeyh Rıdvan Mahallesi yakınlarında 4 zırhlı araç, "Yasin-105" adı verilen anti-tank roketleriyle vurularak imha edildi.

Ayrıca Gazze'nin güney kesimlerine sızan bir İsrail tankı, aynı tip bir roketle hedef alınarak zarar verildiği ifade edildi. Gazze'nin güneybatısına konuşlanan İsrail güçlerinin, topçu ateşiyle saldırıya uğradığı belirtildi.

İSRAİL'DEN GAZZE'YE YOĞUN BOMBARDIMAN

Son 24 saat içinde İsrail ordusunun, abluka altındaki Gazze Şeridi'nde havadan 450 hedefi vurduğu açıklandı. İsrail'in bu harekatı, uluslararası toplumun ateşkes yönündeki çağrılarına rağmen yoğunlaştırılmış şekilde devam ediyor.

İsrail askeri kaynakları tarafından yapılan açıklamada, bombardımanda İzzeddin el-Kassam Tugaylarına ait olduğu iddia edilen tüneller, gözetleme noktaları ve diğer stratejik hedeflerin vurulduğu ifade edildi. Kara operasyonları kapsamında da, Gazze içerisinde bir askeri yerleşkenin İsrail kuvvetlerince ele geçirildiği iddiası yer aldı.

Özellikle dün akşam saatlerinden itibaren artan hava saldırılarının ardından bölgede iletişim ağları büyük ölçüde zarar gördü. Filistinli yetkililer, İsrail bombardımanının Gazze'deki hastaneleri ve çevrelerini ciddi şekilde etkilediğini duyurdu.

İLETİŞİMDE KESİNTİLER SÜRÜYOR

İsrail'in süregiden saldırıları sonucu dün akşam yaşanan kesintilerin ardından Gazze Şeridi'nde iletişim ve internet erişimi kademeli olarak yeniden sağlanmaya başladı.

Filistin Telekomünikasyon Şirketi tarafından verilen bilgilere göre, son 10 günde üçüncü kez yaşanan iletişim ve internet çöküntüsü, İsrail'in hava saldırılarının şiddetlenmesiyle ilişkilendirildi. Kesintilerin ardından, iletişim ve internet hizmetlerinin yavaş yavaş düzelmeye başladığı belirtildi.

İsrail ordusunun dün gece Gazze'ye yönelik hava saldırılarını yoğunlaştırması ile birlikte bölgede iletişim altyapısının büyük zarar gördüğü ve bu nedenle internet erişiminin kademeli olarak geri döndüğü ifade edildi. Gazze'deki Filistin hükümeti de, bombardımanın hastaneleri hedef aldığını, bu nedenle ciddi tahribat yaşandığını bildirdi. Önceki kesintiler, 27 Ekim ve 1 Kasım tarihlerinde yaşanmış, sabit telefon ve internet hizmetleri tamamen durmuştu.

Kaynak: AA