Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, Gazze Şeridi'nin kuzeybatısındaki Beyt Lahiya beldesine yönelik İsrail güçlerinin saldırı girişimini engellediklerini belirtti.

İzzeddin el-Kassam Tugaylarından yapılan açıklamaya göre, İsrail güçleri Beyt Lahiya'ya saldırı girişiminde bulundu. Bu saldırı girişiminin ardından İzzeddin el-Kassam Tugayları ile İsrail güçleri arasında çatışma yaşandı. Açıklamada, İsrail güçlerine "Yasin 510" tipi roketle karşılık verildiği ve keskin nişancılarla müdahale edildiği ifade edildi. Bu çatışma esnasında bazı İsrail askeri araçlarının zarar gördüğü belirtildi.

İsrail güçlerinin saldırı girişimine karşılık verilmesi sonucu, bir İsrailli subayın ağır şekilde yaralandığı ve bir diğer askerin de hafif yaralandığı belirtildi. Açıklamaya göre çatışmalar bazı bölgelerde hâlâ sürüyor.

Bu arada, İsrail ordusundan yapılan açıklamada, bir subay ve bir askerin yaralandığı doğrulandı. Açıklamada, yaralanan subayın havan mermisinin sebep olduğu yaralanma sonucu ağır durumda olduğu ve bir diğer askerin Gazze'nin kuzeyindeki çatışmada hafif yaralar aldığı ifade edildi.

GAZZE CEPHESİNDE ÇATIŞMALAR YOĞUNLAŞTI

Hamas'ın 7 Ekim'deki "Aksa Tufanı" operasyonunun ardından İsrail, Gazze'ye kapsamlı bir hava harekâtı başlattı. Gazze'den İsrail'e düzenlenen saldırılarda 310 asker ve 1400 sivil yaşamını yitirirken, Gazze'de ise 3 bin 195 çocuk, 1863 kadın dahil toplamda 7 bin 703 kişi hayatını kaybetti. Buna ek olarak, 19 bin 743 kişi yaralandı.

Batı Şeria'da ise İsrail askeri ve yerleşimcilerinin saldırıları sonucu 111 Filistinli öldü, 1900'den fazla kişi yaralandı. Bu süre zarfında, İsrail'in saldırılarında 25 gazeteci yaşamını yitirdi.

İSRAİL-LÜBNAN SINIRINDA GERGİNLİK

8 Ekim'den itibaren İsrail-Lübnan sınırında devam eden çatışmalarda, Hizbullah, İslami Cihad Hareketi ve Hizbullah'a bağlı diğer gruplardan toplam 51 militan yaşamını yitirdi. Ayrıca 4 sivil, bu çatışmalar sonucu hayatını kaybetti. Lübnan tarafından gelen saldırılarda ise 3 İsrail askeri ve bir sivil yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA