İstanbul Başakşehir’de bir sitenin asansöründe "Eros" isimli kediyi sıkıştırıp defalarca tekmeleyen İbrahim Keloğlan'ın görüntüleri Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Kediyi öldüren Keloğlan'ın serbest kalmasının ardından kararın gerekçesi açıklandı. Sanığın mahkemedeki tutum ve pişmanlığına işaret edilen gerekçeli kararda, 2 dakika 34 saniyelik video kaydında kedinin kaçmasına engel olduğu ve birden çok tekmeleyerek öldürmesi nedeniyle alt sınırdan uzaklaşılarak ceza verildiği belirtildi.

İBRAHİM KELOĞLAN SERBEST KALMIŞTI

Küçükçekmece 16. Asliye Ceza Mahkemesi, 8 Şubat 2024 tarihindeki duruşmada, sanık İbrahim Keloğlan hakkında evcil hayvanı kasten öldürme suçundan Hayvanları Koruma Kanunu’nun 28/ A-2 maddesi hükmü uyarınca önce 1 yıl 6 ay hapis cezası vermişti. Cezanın sanığın geleceği üzerindeki olası etkilerini dikkate alan mahkeme, cezayı 1 yıl 3 ay hapis cezasına indirmişti. Mahkeme, daha önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmaması, kişilik özellikleri ile duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurularak yeniden suç işlemeyeceği konusunda olumlu kanaat meydana gelmiş olması gerekçesiyle hükmün açıklanmasını geri bırakarak sanığın tahliyesine hükmetmişti. Mahkeme, sanığın 5 yıl süreyle denetime tabi tutulmasına bu süre içinde kasten bir suç işlememesi halinde hükmün ortadan kaldırılmasına karar vermişti.

CEZASINDAKİ İNDİRİMİN GEREKÇESİ AÇIKLANDI

Mahkeme hükmünün gerekçesini tamamladı. Gerekçede, sanığın kedinin kaçmasını engelleyip koridorda defalarca tekme atıp öldürdüğü, savunmasında suçunu kabul ettiğine yer verildi. Sanığın eşiyle aralarındaki sorundan dolayı kendinden geçip böyle bir davranışta bulunduğunu, herkesten çok utandığını, olay nedeniyle çok pişman olduğunu söylediği belirtilerek, “Dosya içerisinde bulunan CD, katılan beyanları ve tüm dosya kapsamı birlikte değerlendirildiğinde sanığın suçu işleyiş biçimi, dosya içerisindeki 2 dakika 34 saniyelik video kaydında kedinin kaçmasına engel olarak birden çok kez tekme atıp öldürmesi sebebiyle temel ceza belirlenirken alt sınırdan uzaklaşılarak üzerine atılı suçtan mahkumiyetine karar verilmiştir.” denildi.

PİŞMANLIĞINI GÖSTEREN DAVRANIŞLAR SERGİLEMİŞ

Gerekçede, sanığın yargılama sürecindeki tutum ve pişmanlığını gösteren davranışları, sabıkasız geçmişi sebebiyle hakkında takdiri indirim uygulandığı, hükmün açıklanmasının geri bırakılmasını kabul etmesi, olaydan önce kasıtlı bir suçtan mahkum olmamış olması sebebiyle sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verildiği kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı’nca İbrahim Keloğlan hakkında Ziya Gökalp Mahallesi’nde yaşadığı sitede 1 Ocak günü saat 03.15 sıralarında site sakinleri tarafından beslenip bakılan kediye asansörde tekme attığı, koridora kaçan kediyi kapıları kapatarak kaçmasını engelledikten sonra defalarca tekmeleyerek öldürdüğü gerekçesiyle soruşturma başlatılmıştı. Kamera kayıtlarında kediyi asansörden çıkıp kovaladığı ve tekmelediği görülen sanık Keloğlan 4 Ocak’ta tutuklanmıştı. Savcılık, Keloğlan hakkında bir ev hayvanını veya evcil hayvanı kasten öldürme suçundan 6 aydan 4 yıla kadar hapis istemiyle dava açmıştı.

Editör: Meltem Kaya Sapmaz