Gazze'de, tarihi bir kilisenin hedef alındığı saldırıyla ilgili Filistinli yetkililerden tepki geldi. Filistin Devlet Başkanlığıyla ilişkilendirilen Kilise İşleri Yüksek Komitesi'nin lideri Remzi Huri, İsrail'in bu tür saldırılarla Gazze'deki insanlara yönelik "soykırım" eyleminde bulunduğunu iddia etti.

Remzi Huri'nin yazılı bildirisinde şu ifadelere yer verildi: "Tarihi değeri bulunan Gazze'deki Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi'nin saldırıya uğraması açıkça bir savaş suçunu temsil ediyor." Aynı açıklamada, İsrail'in bu eylemleriyle Filistinli sivil ve dini mekanlara yönelik saldırılarının devam ettiğini vurguladı.

Huri, açıklamasını şöyle sürdürdü: "İsrail'in Gazze'de gerçekleştirdiği bu eylemler, uluslararası toplumun gözleri önünde Filistin halkına karşı bir soykırım olduğunu gözler önüne seriyor. Müslüman ve Hıristiyanların arasında yer aldığı yaklaşık 500 kişilik Filistinli topluluğun sığındığı bu kilisenin hedeflenmesi, İsrail'in gerçek amacının savunmasız sivilleri hedef almak olduğunu ortaya koyuyor."

"ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE AYKIRI"

Kilise İşleri Yüksek Komitesi'nin resmi bildirisinde de, saldırının direkt kiliseye yönelik olduğuna dikkat çekildi. Bildiride, "Bu tür saldırılar, Cenevre Sözleşmesi dahil olmak üzere birçok uluslararası antlaşma çerçevesinde savaş suçunu oluşturuyor. Gazze, Kudüs ve diğer işgal edilmiş Filistin bölgelerinde, sivillere ve dini mekanlara karşı yapılan bu eylemler, işgalin suç niteliğindeki faaliyetlerine bir yenisini ekliyor." ifadelerine yer verildi.

Açıklamada ayrıca, saldırıya uğrayan Aziz Porphyrius Rum Ortodoks Kilisesi'nin tarihsel önemine de vurgu yapılarak, kilisenin dünyanın en eski üçüncü kilisesi olduğu ve 425 yılına kadar uzandığı belirtildi.

Öte yandan, Gazze İçişleri Bakanlığı da dün gerçekleşen saldırıda Rum Ortodoks Kilisesi'nin hedef alındığını açıklamıştı. Bakanlık, saldırı sonucunda bu tarihi kiliseye sığınan yüzlerce Filistinlinin hayatını kaybettiğini ve yaralandığını duyurmuştu.

İSRAİL SALDIRILARI SÜRÜYOR

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı İsrail'e "Aksa Tufanı" adıyla kapsamlı saldırı başlatmıştı.

Gazze'den İsrail yönüne binlerce roket atılırken Filistinli silahlı gruplar Gazze-İsrail sınırındaki Beyt Hanun-Erez Sınır Kapısı'na baskın düzenleyerek burayı ele geçirmişti.

Silahlı gruplar daha sonra buradan İsrail içindeki yerleşim yerlerine girmiş, İsrail ordusu da onlarca savaş uçağıyla Gazze Şeridi'ne saldırı başlatmıştı.

Gazze'den düzenlenen saldırılarda 306'sı asker 1400 İsraillinin öldüğü, 3 bin 968 İsraillinin yaralandığı aktarılmıştı.

Gazze'deki Filistin Sağlık Bakanlığı, İsrail'in Gazze'ye saldırılarında 1524'ü çocuk 3 bin 785 kişinin öldüğünü, 12 binden fazla kişinin yaralandığını duyurmuştu.

İşgal altındaki Batı Şeria'da da İsrail güçlerinin ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 77 Filistinlinin öldüğü belirtilmişti.

İsrail'in saldırılarında 13 gazeteci yaşamını yitirmişti.

Lübnan sınırında 8 Ekim'de İsrail ordusu ile Hizbullah arasında başlayan çatışmalarda ise 12 Hizbullah, 2 İslami Cihad üyesi, biri gazeteci 3 sivil hayatını kaybetmişti.

Lübnan tarafından düzenlenen saldırılarda da 2 İsrail askeri ve bir İsrailli sivil yaşamını yitirmişti.

İsrail'in Gazze'deki El-Ehli Baptist Hastanesi'ne 17 Ekim'de düzenlediği saldırıda 471 kişi hayatını kaybetmiş, 28'i ağır 342 kişi yaralanmıştı.

Kaynak: AA