Kira artış oranı yüzde 25 sınırlaması kalkacak mı, uzatılacak mı? araştırılıyor. Mayıs ayı enflasyon rakamlarının, 3 Haziran Pazartesi günü açıklanması bekleniyor. Enflasyon verilerinin belli olmasıyla birlikte kira kontratlarını yenileyecekler, "Yüzde 25 kira artış sınırı kalktı mı, ne zaman kalkacak?" sorusunun yanıtını merak ediyor. Kira zammı artış oranındaki yüzde 25 zam sınırı ne zaman sona erecek? Yüzde 25 kira zammı sınırı uzayacak mı? Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'ten açıklama geldi. İşte detaylar..

Kira Artış Oranı 2024 5

KİRA ARTIŞ SINIRLAMASI SONA ERİYOR

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kendisine yöneltilen kira artış sınırı ile ilgili soruları yanıtladı. Şimşek:

"Devam etmesi yönünde bir sebep görmüyorum. Piyasada fiyatlara müdahale edilmemesi gerektiğine inanıyorum. Bütün alanlarda müdahale edilmemeli. Arz artışı üzerinden fiyatların aşağı inmesi sağlanmalı. Bunun için yatırım, istihdam, üretim… Bizim müdahaleler daha çok şöyle olacak: Bütçe üzerinden harcama yapıyoruz ama bu harcamaları üretken alanlarda yapalım. Gıda arzı bunlardan bir tanesi. Rekabet gücü artınca maliyetler, fiyatlar düşüyor.

Mehmet Simsek Finansal Okuryazarlik 22052024 Aa9

Biz tabii ki her şeyi piyasaya bırakamayız. Büyüme bir kompozisyondur. Dengeleyeceğiz. Üretimi artıracak politikaları devreye sokacağız. Türkiye’nin döviz ve dış açığı azalıyor. Kaynağa erişimde Türkiye’nin surunu yok.  Türkiye’ye ihtiyacımızın ötesinde bir döviz girişi var.

Bütün bunlara rağmen bir sürü kesin vatandaşımızı yanlış yönlendirdi. 1 Nisan’dan bu yana Türkiye’deki gerçek ve tüzel kişiler 12 milyar doları satıp TL aldılar. Seçim öncesi çok büyük bir fırsat maliyetine katlandılar. Bizim programımız çalışıyor, sonuç veriyor, Türkiye’ye kaynak girişinin kalitesi artacak.” ifadelerini kullandı.

Editör: Nurseli Fırat