Kırgızistan'da, çocuk şarkıları için yeni bestelerin yapılması ve bestecilerin nitelikli eserler vermesinin teşvik edilmesi amacıyla bir yarışma düzenlendi. Bu kapsamda nefesli ve telli çalgılar için yazılan besteler kadar fortepiyano için hazırlanan eserler yarışacak. 

Ayrıca söz konusu yarışma, ülkedeki müzik okullarının repertuarının geliştirilmesi, çocuklara yönelik müzik ve sanatın desteklenmesi için gerçekleştiriliyor.

7b5262129ee84d0aa97385c4e8150885

BAŞVURU TARİHLERİ

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığının kültür ve sanatı destekleme fonu tarafından finanse edilen yarışmaya 15 Aralık'a kadar başvurular alınacak. Yarışma sonuçları ise 25 Aralık'a kadar Bakanlığın resmi interner sitesinde ilan edilecek. 

ÜÇ FARKLI KATEGORİDE YARIŞILACAK 

Üç farklı kategoride yapılacak olan yarışmada; fortepiyano, telli çalgılar ve nefesli enstrümanlar için üretilen besteler, Kültür, Enformasyon, Spor ve Gençlik Politikası Bakanlığının oluşturacağı jüri tarafından değerlendirilecek.

Kazananlar, bahsi geçen kategorilere göre ödüllendirilecek. Yarışmanın katılımcılarına teşvik ödülleri ve diplomalar verilecek. 

Kaynak: TRT Avaz