Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ünal Üstel, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına ilişkin açıklamalarda bulundu. İsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'nde sivillere yönelik bir ayı geçen saldırıları ile ilgili AA muhabirine konuşan Başbakan Üstel, karşı defalarca ateşkes çağrısında bulunduklarını belirtti.

"İSRAİL SAVAŞ HUKUKUNA VE AHLAKINA UYMADI"

Üstel, İsrail'in, Gazze kentini bombalayarak savaş ile alakası olmayan sivilleri katlettiğini vurgulayarak İsrail'in savaş hukuku ve ahlakına uymadığının altını çizdi.

KKTC BAŞBAKANI: BM, SİVİLLERİN KATLEDİLMESİNE DUYARSIZ KALDI

KKTC'nin defalarca taraflara ateşkes çağrısında bulunduğunu ifade eden Üstel, Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası kamuoyunun barış çağrılarına duyarsız kaldığını ve İsrail'in katliamlarını izlemekle yetindiğini söyledi.

BM'yi ve Avrupa Birliği'ni (AB) Gazze'deki İsrail saldırganlığına kayıtsız kaldığı yönünde eleştiren Başbakan Üstel, şunları kaydetti:

"Gazze'de yaşananlar artık savaş olmaktan çıkıp bir katliama dönüştü. Bu tamamen bir cinayete dönüştü. Burada hem BM hem de AB oturmuşlar İsrail'in katliamlarını izliyorlar. Tabii biz Gazze'de yaşananlara uzak bir ülke değiliz. 1963'ten 1974'e kadar Kıbrıs Türklerine yönelik katliamlar yaşandı. Bizim avantajımız arkamızda ana vatanımız ve garantörümüz Türkiye Cumhuriyeti vardı. Filistinliler için böyle bir durum olmaması, onlar katliama uğrarken dünyanın seyirci kalmasına sebep oluyor."

KKTC'DEN BM'YE GAZZE ÇAĞRISI

Gazze'de İsrail'in saldırganlığına karşı BM'nin ateşkes çağrısı yapamamasını eleştiren KKTC Başbakanı Üstel, BM'nin asli vazifesinin, dünya genelinde barışı sağlamak, savaşan tarafları uzlaştırmak olduğuna değindi.

BM'nin asli görevi dururken tali konularla uğraştığını söyleyen Üstel, "BM asli vazifesine dönmeli ve bunu bir an önce yapmalı. Gazze'de ateşkesi sağlamalılar." dedi.

"İSRAİL SAVAŞ SUÇU İŞLİYOR"

Üstel, İsrail'in Gazze'deki hastanelere yönelik saldırılarının savaş suçu olduğunu vurgulayarak hekim, sağlık çalışanı ve hastanede tedavi gören masumların katledilmesini kimsenin mazur göremeyeceğini kaydetti.

KKTC'nin ilk günden beri ateşkes ile barış çağrısı yaptığını ve aynı zamanda İsrail'in saldırgan tutumunu kınayarak protesto ettiğini anımsatab Üstel, "İsrail'in Gazze'ye saldırılarının bir an önce son bulmasını diliyorum." dedi.

Kaynak: AA