Konuttu fiyatların el yakması ve krediye erişimin kısıtlanması ile gayrimenkul satışlarında hisseli konut dönemi başladı. Parası bir daire satın almaya yetmeyenler, hisseli konut alarak kira gelirini bölüşüyor. Ancak bu yöntemin de riskleri var.

Uzmanlar altyapısı olmayan bu yöntemin sağlıklı olmadığını belirterek, açıklanması beklenen 'Gayrimenkul Sertifikası' programını takip etmelerini önerdi. Sertifika ile metrekare satın alınabiliyor. Proje bitiminde metrekare toplamı bir ev almaya yetiyorsa ev alınıyor, yetmiyorsa alınan metrekareler elden çıkarılıp satılabiliyor.

''GAYRİMEKUL SERTİFİKASI'NI BEKLEYİN'

Vatandaşların genel olarak yatırımını konuta yaptığını söyleyen Gayrimenkul Yatırım Uzmanı Olcay Selvi, hisseli satışların daha çok sosyal medyadan yapıldığını belirterek, "Bir dönem çok sık olan devre mülk satışlarına benziyor. Vatandaşların, hükümetin açıklamasını yapmasını beklediğimiz Gayrimenkul Sertifikası programını takip etmesi gerekiyor. Gayrimenkul Sertifikası'nda metrekare satın alabiliyorsunuz. Yeni başlayacak veya başlamak üzere olan projeler de yapılacak. Aylar boyunca devam eden inşaat döneminde elinizdeki peşinatı kullanarak metrekare satın alacaksınız. İnşaat bitiminde de eğer elinizdeki metrekare toplamı bir ev almaya yetiyorsa ev alacaksınız, yetmiyorsa aldığınız metrekareleri elden çıkarıp satabileceksiniz. Başlangıç fiyatıyla teslimat fiyatı arasındaki kardan sizde faydalanacaksınız" açıklamalarında bulundu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM VE KONUT ÜRETİMİNDE YENİ ÇALIŞMALAR

Selvi, "Konut her zaman bir yatırım aracı oldu. Konut arzı, Şubat ayında yaşadığımız acı depremden sonraki göç dalgasıyla birlikte de azaldı. Tüm dünyada meydana gelen ekonomik yansımalarının bizi de etkilemesiyle konuta ulaşım daha da azaldı. Bu anlamda bir takım çalışmalar var. Hem kentsel dönüşüm ayağında hem de yeni konut üretimiyle ilgili çalışmalar yapılıyor" diye konuştu.

KONUT SATIŞI EYLÜLDE DÜŞTÜ

Öte yandan Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK)'nun Eylül 2023 konut satış istatistiklerine göre konut satışları, Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,5 azalarak 102 bin 656 oldu.

Konut satışındaki düşüşün sebeplerini açıklayan Olcay Selvi sözlerini şöyle sürdürdü;

Kredi faizlerinin ciddi oranda yüksek olması ve ikinci konut alırken, sadece yüzde 22,5 civarında bir kredi kullanımı olmasıdır. Burada, konuta gerçekten ihtiyacı olan veya konutu olmayan ve kirada oturan insanların konuta erişiminin sağlanması amaçlandı. Burada yapılması gereken asıl adımlardan bir tanesi de konut arzının yükseltilmesidir. Toplam satışların 70,3'ü ikinci el konutta yapıldı. Sıfır konuttaki üretim sıkıntısı ve arsaların ciddi oranda pahalı olması konut üretimini azaltan nedenler arasında gösterilebilir.

YABANCIYA KONUT SATIŞI AZALDI

Selvi, yabancıya kkonut satışında da ciddi bir azalma olduğunu söyleyerek "Yabancılara yapılan konut satışları Eylül ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42 azaldı" ifadelerini kullandı.