Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde (Van YYÜ) 31 işçi alımı için kura çekimi yapıldı. YouTube kanalından da canlı yayınlanan kura çekiminde, aynı kişinin ismi iki kez üst üste okunmasının ardından 'şaibe' dedikodularını arkasından getirdi. Personel Daire Başkanlığı'ndan konu hakkında açıklama geldi. 

AYNI İSİM ÇIKTI

Kuradan ilk olarak "Zafer Sunkur" ismi çıktı. Daha sonra yeni bir kağıt açan görevli tekrar Zafer Sunkur ismini anons etti. İki defa aynı ismi çeken görevlinin yaşadığı şaşkınlık kameralara yansıdı. Görevlinin, "Zafer Sunkur'u okudum mu ben?" dediği duyuldu.

ÜNİVERSİTEDEN BEKLENEN AÇIKLAMA GELDİ

Şaibenin gündeme gelmesinin ardından Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı'ndan açıklama geldi. 

Bilindiği gibi üniversitemizde sürekli işçi istihdam edilmek üzere 4857 sayılı İş Kanuna göre Türkiye İş Kurumu üzerinden başvurular alınmış ve gerekli koşulları sağlayanlar üniversitemizin web sitesinde duyurulmuş, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere ise belli bir itiraz süresi verilmiş olup, bu süre zarfında itirazlar değerlendirilmiş ve bunların arasından da koşulları sağlayanların tümü kura çekimi yapılmak üzere notere bildirilmiş ve 19.02.2024 tarihinde saat 14:00 da ilgili noter tarafından kura çekim işlemi seyirciler huzurunda canlı yayınla gerçekleştirilmiştir.

ASIL VE YEDEK SIRALAMADA YER ALMAMIŞTIR

Başvurusu kabul edilen bir aday başvurusu kabul edilmesine rağmen, koşulları sağlamayanlara ve hiç belge teslim etmeyenlere verilen ek sürede tekrar başvuru yapmış ve neticesinde bu adayın ismi notere giden listede iki kez yer almıştır. Bahse konu aday canlı yayınlanan görüntülerden de izlenebileceği üzere noter kurası sonucunda mülakata hak kazanan asıl listede ve yedek sıralamada yer almamıştır. Noter kurasında asıl ve yedek isimleri çekildikten sonra şeffaflık olması açısından asıl ve yedek listede yer almayan geriye kalan isimlerde noter tarafından okunmaktadır. Bu adayın ismi ne asıl ve ne de yedek sıralamasına girmeyenlerin isimleri arasında noter tarafından okunmuştur. Bu adayın ismi asıl ve yedek listelerde geçmemektedir. İlgili noter tarafından; bahse konu adayın ismi asıl ve yedek sıralamasında yer almadığından ve diğer kurası çekilen işçi kategorilerinde böyle bir duruma rastlanmadığından dolayı noter kura sürecinin iptaline gidilmesinin hukuki olarak mümkün olmadığı beyan edilmiştir.

Editör: Hakan Mutlu