Kurukahveci Mehmet Efendi, Türkiye'nin en bilinen Türk kahvesi markalarından biri olup, 1871 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde kuruldu. Marka, kurucusu Mehmet Efendi'nin adını taşıyor ve Türkiye'nin en eski işletmelerinden biri olarak kabul ediliyor.

Mehmet Efendi, babası Hasan Efendi'nin açtığı kahve ve baharat dükkanını devralarak, işletmeyi Kurukahveci Mehmet Efendi markasına dönüştürdü ve büyüttü.

Mehmet Efendi'nin vefatından sonra marka, oğulları Hasan Kurukahveci, Hulusi Kurukahveci ve Ahmet Rıza Beyler Kurukahveci tarafından yönetildi. 150 yıldan fazla bir süredir faaliyet gösteren bu marka, şu anda Mehmet Efendi'nin torunları Hulusi Kurukahveci ve Mehmet Kurukahveci tarafından yönetiliyor. Diğer torunlar Saadet Semra Göney ve Ayşe Refhan Songur ise şirket yönetiminde yer almıyor.

Mehmet Efendi, 1857 yılında İstanbul'un Fatih ilçesinde dünyaya geldi. Babası Hasan Efendi, kahve ve baharat dükkanının sahibiydi.

Mehmet Efendi, Süleymaniye Medresesi'nde eğitim aldı ve eğitim hayatının ardından babasının işyerinde çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda işletmeyi devralarak Kurukahveci Mehmet Efendi markasını yarattı. Soyadı kanununun ardından 'Kurukahveci' soyadını aldı ve 1931 yılında hayatını kaybetti.

Kurukahveci Mehmet Efendi'den “İsrail” açıklaması

Bir İsrail askeri ve bir Yahudi’nin ellerinde 3’er koli Kurukahveci Mehmet Efendi kahveleriyle verdikleri poz, sosyal medyada en çok konuşulan konuların başında gelmişti. İsrail askerlerine moral ve motivasyon için kahve gönderdiği ileri sürülen Kurukahveci Mehmet Efendi'den iddialara karşı açıklama geldi. Kurukahveci Mehmet Efendi firmasının açıklamasında, iddianın kesinlikle asılsız ve karalayıcı nitelikte olduğunun altı çizilerek, "Yurtta Suh, Cihanda Sulh ilkesini düstur edinmiş bir ülkenin markası olarak, böyle bir iddianın muhatabı olmadığımızın ve olamayacağımızın bilinmesini isteriz." ifadeleri kullanıldı.

İşgalci İsrail’in dünyaya meydan okuyarak gerçekleştirdiği katliam ve işlediği savaş suçlarını pervasızca savunması karşısında devlet yönetimlerinin müdahalede bulunmaması, dünya genelinde halkların büyük tepkisini çekmiş, protesto ve boykotlarla öfkelerini dile getirmeye çalışmışlardı.

İsrail askerlerine yapılan yiyecek, içecek ve gıda yardımı gibi desteklere tanık olan uluslararası kamuoyu, ellerinden gelebilecek tek şeyin boykot olduğu düşüncesiyle bu markaları sıkı takibe almış ve market raflarında kalmalarını sağlamıştı. Oluşan İsrail boykotu sebebiyle Eylül ayı satış rakamlarının altına düşen markalar, büyük indirimlere giderek satış hacmini korumaya çalışmıştı.

Kurukahveci Mehmet Efendi kolileri İsrail askerlerinin ellerinde

Biri İsrail askeri, diğeri sivil personel olmak üzere iki kişinin kucaklarında poz verdiği Kurukahveci Mehmet Efendi ürünlerine dair fotoğraflar sosyal medyada bir anda hızlı şekilde yayılmaya başlayınca marka protesto edilmiş, boykot çağrılarıyla birlikte şirketin ürün satışında düşüş yaşanmıştı.

Tepkilerin çığ gibi büyümesi üzerine Kurukahveci Mehmet Efendi şirketinden açıklama geldi. Kurukahveci Mehmet Efendi firmasının açıklamasında, "Hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan asılsız ve karalayıcı iddialardan derin üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz" ifadeleri kullanıldı.

Kurukahveci Mehmet Efendi şirketinin açıklamasında şunlar kaydedildi:

"Son günlerde Kurukahveci Mehmet Efendi markasıyla ilgili sosyal medya hesaplarında hangi amaca hizmet ettiği belli olmayan asılsız ve karalayıcı iddialardan derin üzüntü duyduğumuzu belirtmek isteriz. ‘Yurtta Suh, Cihanda Sulh’ ilkesini düstur edinmiş bir ülkenin markası olarak, böyle bir iddianın muhatabı olmadığımızın ve olamayacağımızın bilinmesini isteriz. 152 yıldır yerli ve milli olan markamızın ayakta kalmasını sağlayan şey, her şeyden önce karşılıklı saygı, dostluk ve güven temeli üzerine inşa edilmiş olmasıdır. Dünyanın 60 ülkesine ihracat yaparak, hem ülke ekonomimize hem de Türk kahvesi kültürünün yaşatlımasına katkıda bulunuyor, bununla da gurur duyuyoruz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da sohbetlerin, dostluğun, misafirperverliğin simgesi olmaya devam edeceğiz."