Cumhurbaşlanlığı seçimlerindeki yenilginin ardından değişim seslerinin yükseldiği CHP'de yeni başkanın belirleneceği kurultay başladı.

Tarihi kurultayda, Öymen ve Cihaner'in adaylıklarını çekmesi ile CHP Genel Başkanlığı için Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Grup Başkanı Özgür Özel başbaşa yarışacak.

chp-kurultay-aa-5

ÖYMEN'DEN SON DAKİKA KARARI

Cihaner'in ardından Öymen'de çekildi. Öymen , "Kurultay, partideki bozuk düzenin bir parçası veya uzantısı olanların yarışına dönüştürülmüştür" diyerek adaylıktan çekildiğini duyurdu.

KILIÇDAROĞLU LEHİNE ADAYLIKTAN ÇEKİLDİ

Eski milletvekili İlhan Cihaner ise kurultayın başlamasından dakikalar sonra Kemal Kılıçdaroğlu lehine adaylıktan çekilme kararı aldı.

ilhan-cihaner-dha

'ADAYLARIN DEMOKRATİK TEMSİLLERİ ENGELLENDİ'

İlhan Cihaner X hesabından yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Partimizin geçmiş muhasebesinin yapılması, geleceğe ve iktidara giden yolun tartışılması, politik doğrultunun belirlenmesi gereken 38. Kurultayımız, maalesef partiyi bugüne getirenlerin ikiye ayrılarak, ilerletici bir dönüşümün ve yeniden inşanın boğulduğu bir açmaza mahkum edilmiştir.

Siyasi yaklaşımların tartışılması, yetkin kadroların belirlenmesi yerine belediye olanaklarının yarıştırıldığı çirkin bir ortam oluşturulmuştur. Öte yandan yoğun bir medya manipülasyonu ile güç algısı yaratılarak kurultay süreci yalnızca iki kişinin yarıştığı “siyasetsiz” bir psikolojik savaşa dönüştürülmüştür. “Vatan Cephesi” katılımlarını andıran imza açıklamaları baskıya dönüştürülerek diğer aday adaylarının demokratik temsilleri engellenmiştir. O kadar ki “diğer adaylara imza desteği verileceği” dedikoduları yayılarak bizlere destek olan delegelerimizin destekleri şaibeli hale getirilmiştir.

'ANTİ DEMOKRATİK, KİŞİLERE İNDİRGENMİŞ YARIŞIN PARÇASI OLMAYI REDDEDİYORUZ!'

Bize imza ve omuz veren tüm yoldaşlarımıza saygı ve şükranlarımızı sunuyoruz. Yolumuz uzun ve meşakkatli. Çoğu büyük mücadelelerden gelen Kurultay Delegelerimizin tüm bu anti demokratik koşullara rağmen en doğruyu tercih edeceklerine dair umudumuzu diri tutuyoruz."