İsrail ve Filistin arasındaki gerginlik, piyasalar tarafından da merakla takip edilirken krizi altına yaradı.

Yatırımcının güvenli limanı altın, kriz ortamında değerine değer kattı.

GRAM ALTIN YÜZDE 5,4 ARTTI

Kapalıçarşı'da 24 ayar külçe altının gram satış fiyatı, bu hafta yüzde kazancıyla 5,42 artışla 1.713 liraya, Cumhuriyet altınının satış fiyatı yüzde 6,75 kazançla 11.508 liraya yükseldi. Geçen hafta sonu 2.670 lira olan çeyrek altının satış fiyatı 2.817 liraya çıktı. Altının gram fiyatı hafta sonu 1727 liranın üzerinde bulunuyor

“2024, ALTIN SENESİ OLACAK”

Yatırımcılar altın fiyatlarında sıradaki hamlenin ne olacağını merak ederken İHA’ya konuşan kuyumcular gram altın için rekor rakamı ve tarihi açıkladılar.

Elazığ’da İzzetpaşa Camisi altında işletmesi bulunan kuyumcu Ömer Faruk Saydam, altının ons bazlı düşüş yaşadığını belirterek, “Amerika’da faiz artırımından dolayı ons seviyesi epey geri geldi. Bununla beraber altın fiyatları ülkemizde de düşüş yaşadı. Tekrardan yükselecek. Altın her zaman olduğu gibi en güvenilir yatırım limanı olmaya devam edecektir. 2024 yılını altın senesi olarak düşünüyoruz" diye konuştu.

NE DOLAR, NE EURO! YATIRIMCIYA ‘ALTIN ALIN’ UYARISI

"Altının gramı 1000 liraydı. 2023 senesi ‘altın senesi’ olacak demiştik ve şu anda 1720 seviyelerinde seyrediyor. 2024 senesinde ise 2.000 TL rakamların üzerini göreceğiz." diyen Saydam yatırımcılara, 'Nakitiniz varsa altın alın euro, dolar, sterlin gibi dövize yönelmeniz kesinlikle istemiyoruz. Çünkü döviz bir yatırım aracı değil ticari amaçlı kullanılan bir para birimidir. Bu yüzden dövizi bırakıp altın almasını tavsiye ediyoruz” dedi.