KESME ALTIN YATIRIMCILAR İÇİN ÇOK KÂRLI”

Gram altının fiyatı 2000 liraya doğru giderken, altın alış-satış arasında her geçen gün açılan fark, 100 lira seviyelerine yaklaştı. Altın bozdururken daha fazla kayıp yaşamak istemeyen yatırımcılar, genellikle bilezik atölyelerinde kullanılan levha altın ya da bir diğer deyişle ‘kesme altın’a yöneldi.

“DEVİR HAS ALTIN DEVRİ”

Show Ana Haber’de yer alan habere göre, “Devir has altın devri” diyen kuyumcular, “İster 10 binlik, ister 5 binlik, ister 1.000 liralık kesip, aynı şeker tartar gibi tartıyoruz. Daha önce Ray bilezik, burma bilezik, çeyrek altın, yarım altın veya Cumhuriyet altını falan alıyorlardı. Ama şimdi teneke makası ile bu plaka altını kesip veriyoruz” ifadelerini kullandı.

kesme altın görsel 1

BU ALTINI ÇÖPTE BULSAK ALMAYIZ, DİYORLAR”

Kuyumcular altın alan-satan veya yatırım amaçlı edinen vatandaşların çoğunun, 24 ayar saf kesme altını bilmediğini ifade etti. “Düğünlerde takılıyor mu?” diye soran, “Ben 61 yaşında oldum İlk kez karşılaştım teneke altınla” diyenler oldu. Ayrıca altın yatırımı yapanlara kuyumcular şu şekilde tavsiye verdi: “Bakın şu küçücük parça 3052 lira geldi. Bu parça da 3.98 gram geldi. 1850 lira şu an gramı bu da 7363 TL tuttu. Müşteriler diyor ki, ‘Çöpte bulsak almayız.’ Ben diyorum ki, ‘Alın bana getirin…’”

“BU ALTIN HER CEBE UYGUN”

Teneke altın ile paketli altın arasında 100 gramda 500 lira fark ettiğini dile getiren kuyumcular, “O yüzden kesme altın aslında bir nevi her keseye göre altın demek” diye yorumda bulundu.