Pyongyang cephesinden Güney Kore'ye ait Yeonpyeong ve Baengnyeong adalarına yönelik topçu atışları başladı. Sarı Deniz'de yer alan ve Kuzey Kore'ye 12 kilometrelik mesafede bulunan Yeonpyeong Adası'ndaki yerel yetkililer, Kuzey Kore'nin başlattığı saldırı sonrası 'önleyici tedbir' olarak tahliye işlemlerini başlattıklarını duyurdu.

GÜNEY KORE'DEN AÇIKLAMA GELDİ

Güney Kore Genelkurmay Başkanlığı Sözcüsü Albay Lee Sung-jun açıklamasında, Kuzey Kore’nin "provokatif" eylemlerine tepki gösterdi. "Krizi tırmandıran bu tür eylemlerin tüm sorumluluğunun Kuzey Kore’ye ait olduğu konusunda uyarıyor ve Kuzey Kore’ye bu tür eylemlerin derhal durdurulması çağrısında bulunuyoruz" diyen Lee, "Güney Kore ve ABD arasındaki yakın koordinasyon çerçevesinde, ordumuz takip faaliyetlerini sürdürmektedir ve Kuzey Kore’nin provokasyonlarına karşı gerekli tedbirler alınacaktır" ifadelerini kullandı.

KUZEY KORE ABD'Yİ TEHDİT ETMİŞTİ

Kuzey Kore cephesinden cumartesi günü yapılan açıklamada lider Kim, ABD'yi açık bir dille tehdit etmiş, "Düşmanların Kuzey Kore'yi işgal etmeye yönelik pervasız hareketleri nedeniyle Kore Yarımadasında her an bir savaşın çıkabileceği yönünde oldu bittiye izin verilmeyecek" demişti.

YENİ BİR SAVAŞ KAPIDA MI?

Kuzey Kore cephesi ise Washington'un bu tutumunu 'kasıtlı nükleer savaş provokatif hamleleri' olarak nitelendirmişti. Ayrıca Kuzey Kore lideri Kim, ordunun "olası herhangi bir nükleer krize hızlı bir şekilde tepki vermesi ve olası bir durumda nükleer güçler de dahil olmak üzere tüm fiziksel araçları ve güçleri seferber ederek tüm Güney Kore topraklarını bastıracak büyük bir olayın hazırlıklarına sürekli teşvik vermesi gerektiğini" söyledi.

Editör: Ceyda Bıyıklıoğlu