KYK (Kredi ve Yurtlar Kurumu), her yıl binlerce öğrenciye burs ve kredi imkanı sağlayarak eğitimlerine destek oluyor. Bu yılki KYK burs başvurularının ardından, heyecanla burs sonuçlarının açıklanmasını bekleyen öğrenciler için sonunda beklenen haber geldi. KYK burs sonuçları açıklandı!

KYK BURS BAŞVURU SONUCUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

KYK burs sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, öğrencilerin merakı son buldu. Başvuruları değerlendirilen öğrenciler, KYK'nın resmi internet sitesi üzerinden burs sonuçlarına erişebilirler. 

KYK burs başvuru sonucunuzu öğrenmek için tıklayın

KYK BURSLARI NE ZAMAN YATACAK?

İlk defa burs/ kredi alacak öğrencilere, müracaat ettikleri öğretim yılı başı itibarıyla normal öğrenim süresince ödeme yapılmaktadır. Bu öğrencilere, T.C. kimlik numaralarının son rakamına göre her ayın 6 ve 10'uncu günleri arasında ödeme yapılmaktadır. TC Kimlik numarasının sonu; "0" olanlar ayın 6'sında, "2" olanlar 7'sinde, "4" olanlar 8'inde, "6" olanlar 9'unda, "8" olanlar 10'unda ödemelerini alabilecek.
Öğrenciler, kendilerine verilen şifrelerle internet üzerinden kredi ve burslarının yatırılacağı Ziraat Bankası şubelerini de öğrenebilirler. Ayrıca öğrencilerimiz bankamatik kartlarını da bankadan temin edecekler.

HESABIMA NE KADAR PARA YATACAK?

KYK burs başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından Eylül ayından başlamak üzere üç aylık peşin ödeme yapılacak. KYK toplu ödemesi lisans öğrencileri için 6 bin TL olacak. Ancak KYK burs ve kredi ödeme tarihleri ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.
Geçtiğimiz yıllar baz alındığında, 3 aylık toplu ödemenin KYK başvuru sonuçlarının açıklanmasının ardından aralık ayı içerisinde hesaplara yatırılması bekleniyor.

KYK BURSU BANA ÇIKMADI NE YAPABİLİRİM?

KYK burs sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, öğrencilerin maddi ve manevi olarak rahat bir nefes alacakları bir dönem başlamış oldu. Burs almaya hak kazanan öğrenciler, eğitim masraflarını karşılamada büyük bir destek elde etmiş oldular. KYK burs başvurusu yapmış ancak sonuçları olumsuz olan öğrenciler için ise hayal kırıklığı yaşanmış olabilir. Ancak KYK, burs başvurularını her yıl yeniden değerlendirmekte ve öğrencilerin durumlarına göre yeni başvuruları kabul etmektedir. Bu nedenle, burs alamayan öğrencilerin umutlarını kaybetmemeleri ve yeni başvuru dönemlerini takip etmeleri önemlidir.