Milli Eğitim Bakanlığınca (MEB), 8'inci sınıf öğrencilerine yönelik Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav yarın düzenlenecek.

1 MİLYONDAN FAZLA ÖĞRENCİ BAŞVURU YAPTI

Merkezi sınava 1 milyon 38 bin 192 öğrenci başvuru yaptı. Sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezinde 11 okulda 35 salonda yapılacak. Ayrıca özel durumları nedeniyle 187 öğrenci evde veya hastanede sınava alınacak. Görme engelli 82, az gören 292 öğrenciye yönelik de gerekli tedbirler alındı.

sinav_test_yuz_yuze_sinav_10

SINAV DETAYLARI

LGS merkezi sınavına, isteyen öğrenciler girecek. Sınava girmeyen öğrenciler yerel yerleştirme ile liselere yerleştirilecek. Sınavda içerik, sınav süreleri ve soruların dağılımında değişiklik olmayacak. Bu yıl, 8. sınıf sınav tarihine göre işlenen tüm konular sınav kapsamında olacak.

sinav_test_yuz_yuze_sinav_14

ÖĞRENCİLERİN HAZIRLIK DURUMU

Öğrencilerin en geç saat 09.00'da sınav binasında hazır bulunmaları gerekiyor. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi ile en az iki koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

sinav_test_yuz_yuze_sinav_15

İKİ OTURUM HALİNDE YAPILACAK

Merkezi sınavın birinci oturumu 09.30'da, ikinci oturumu 11.30'da başlayacak. İki oturum halinde uygulanacak sınavda, çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak. Birinci oturum, 50 soruluk sözel alandan oluşacak ve süresi 75 dakika olacak. Bu oturumda, 8'inci sınıf Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil soruları yöneltilecek. İkinci oturum, 40 soruluk sayısal alandan oluşacak ve öğrenciler bu oturumda matematik ve fen bilimleri derslerinden sorularla karşılaşacak. Öğrencilere 80 dakika süre verilecek.

sinav_test_yuz_yuze_sinav_13

SINAV PUANI HESAPLAMA

Sınav puanı hesaplanırken, her bir öğrencinin her bir alt testine ait ham puanı, ilgili teste ait doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının üçte biri çıkarılarak bulunacak. Öğrenciler sınava fotoğraflı giriş belgeleri ve geçerli kimlik belgeleri ile alınacak.

sinav_test_yuz_yuze_sinav_6

SONUÇLAR 28 HAZİRAN'DA AÇIKLANACAK

Sınav sonuçları, 28 Haziran'da açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu da yayımlanacak. Sınav sonuçlarının açıklanmasıyla liselere yerleştirme süreci başlatılacak.

Editör: Mevlüt Peker