Ticaret Bakanlığı kaçak yollarla lüks araçları ülkeye sokan kişilere yönelik operasyon gerçekleştirdi. Sahte faturalar ile ülkeye sokulan ve kamu zararı oluşturan 358 adet lüks araç ele geçirildi. Bakanlık, yapılan incelemeler sonucunda sorumlulara 530 milyon TL tutarında ceza uygulandığını ve soruşturmanın devam ettiğini duyurdu.

Ticaret Bakanlığı'nın açıklaması şöyle:

"Paralel ithalat (grey market) yoluyla yapılan lüks araç ithalatlarında, piyasada haksız ticari avantaj elde etmek amacıyla gerçeğe aykırı belgeler ile gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin işlem yapan firmalara yönelik Ticaret Bakanlığımızca yürütülen inceleme ve soruşturmalar devam etmektedir.

Lüks2

358 LÜKS OTOMOBİL ÜLKEYE SOKULMUŞ

Bu çerçevede, Ticaret Bakanlığımız müfettişlerince yapılan incelemelerde, firmalar tarafından gerçekleştirilen muhtelif marka/model lüks araç ithalatlarında; düşük kıymetli sahte/çifte faturalar ve sahte A.TR Dolaşım Belgeleri kullanılarak 358 adet lüks aracın ülkemize sokulduğu tespit edilmiştir.

Lüks11

DEĞERİ TAM 530 MİLYON TL

Bu meyanda, soruşturma raporları ile bahsedilen işlem ve eylemleri yapan firma ve şahıslar hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunarak, araçlara el konulması ve müsaderesi talep edilmiştir. Ayrıca, bu işlemlerden kaynaklanan yaklaşık 530 Milyon TL tutarındaki kamu zararının ilgili firmalardan tahsili yoluna gidilmiştir. Bakanlığımız lüks otomobil ithalatlarındaki ihlallerin tüm yönleriyle ortaya çıkarılması, yapılan usulsüzlükler ile haksız rekabet oluşturan eylemlerin engellenmesi amacıyla gözetim ve denetim faaliyetlerini sürdürmekte olup, kamu maliyesinin haklarının korunması ve gümrük mevzuatına uygun şekilde işlem yapılması için gerekli tüm tedbirleri almaya kararlılıkla devam edecektir."

Ticaret Bakanlığı Lüks Araç İthalatındaki Usulsüzlüğe Dur Dedi

(31.01.2024) pic.twitter.com/7GVs1SJJYN

— T.C. Ticaret Bakanlığı (@ticaret) January 31, 2024
Editör: Ozan Barış Erim