Venezuela Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını eleştirerek, global toplumun harekete geçmesi gerektiğini dile getirdi. Maduro, İsrail'in Filistinlilere yönelik eylemlerinin son bulması çağrısında bulunarak, "İnsanlık artık ayağa kalkmalı ve İsrail'in Filistin halkına yaptığı soykırıma 'dur' demeli." dedi.

Kendi televizyon programı "Maduro ile Daha Fazla"da, Filistin'in Karakas Büyükelçisi Fadi Alzaben ile bir araya gelen Maduro, konuk ettiği büyükelçiyle birlikte gündemi değerlendirdi.

Maduro, İsrail'in Gazze saldırılarında masum sivilleri hedef aldığını vurgulayarak, "New York Times'da okuduğum bir makalede, bir analist Gazze'deki trajik durumu, Nazilerin Yahudilere karşı gerçekleştirdiği katliamla karşılaştırıyor. Tarih, kadın ve çocukların önce gaz odalarına gönderildiğini hatırlatır. Şimdi İsrail'in Filistin'de benzer bir zulüm uyguladığına şahit oluyoruz. Kadın ve çocuklar acımasızca öldürülüyor. İnsanlık artık ayağa kalkmalı ve İsrail'in Filistin halkına yaptığı soykırıma 'dur' demeli." ifadelerini kullandı.

Fadi Alzaben ise, İsrail'in bir aydan uzun süredir Filistin halkına bombardıman düzenlediğini ve bunun sonucunda 10 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini aktardı.

Gazze'deki durumun acil ve endişe verici olduğunu dile getiren büyükelçi Alzaben, "İsrail, gerçekleştirdiği saldırıların büyük bir kısmını kadınlara ve çocuklara yönelik yapıyor. Yasaklanmış bombaların kullanıldığına ve sivil yerleşim yerleri, hastaneler, ibadethaneler ile mülteci kamplarının hedef alındığına tanık oluyoruz." şeklinde konuştu.

Alzaben, Gazze'nin on yedi yıldan fazladır kapsamlı bir abluka altında olduğunu belirtti ve en büyük kaygısının Gazze halkının topraklarından kalıcı olarak sürgün edilmesi olduğunu ifade etti.

Maduro, sosyal medya hesabı üzerinden programın bir bölümünü paylaştı ve "Filistin halkıyla Venezuela'nın gösterdiği dayanışmanın bir parçası olarak, Büyükelçi Fadi Alzaben'le bir araya geldim. Yahudilerin, Katoliklerin ve Müslümanların Filistin halkına yapılan soykırımı durdurmak için birleşmesini çağırıyorum." mesajını iletti.

Venezuela'nın lideri, 10 Ekim'de yaptığı açıklamada da Gazze'de sivillerin hedef alındığına ve İsrail'in Filistin halkına karşı soykırım uyguladığına dikkat çekmişti.

İSRAİL VE GAZZE ARASINDAKİ ÇATIŞMALARDA GÜNCEL DURUM

7 Ekim sabahında İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'in Filistinlilere ve özellikle Mescid-i Aksa gibi kutsal yerlere yönelik süregelen ihlallerine karşı geniş çaplı bir operasyon başlattı. Karşılığında İsrail ordusu da Gazze Şeridi'ne yoğun hava saldırıları gerçekleştirdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri, Gazze'den yapılan saldırılar sonucu 345'i asker olmak üzere 1400'den fazla İsraillinin yaşamını yitirdiğini ve 5 bin 132 kişinin yaralandığını açıkladı.

Resmi İsrail verilerine göre, 31 Ekim itibarıyla çatışmalarda ölen asker sayısı 30'a ulaşırken, Kassam Tugayları'nın elindeki İsrailli esir sayısının 242 olduğu belirtildi. Ayrıca, işgal altındaki Batı Şeria'da bir İsrail askeri hayatını kaybetti.

Filistin Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgilere göre, İsrail'in hava saldırıları sonucu 4 bin 237'si çocuk, 2 bin 719'u kadın olmak üzere toplamda 10 bin 328 Filistinli öldürüldü ve en az 25 bin kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs'te ise İsrail güçleri ve yerleşimciler tarafından 163 Filistinli öldürüldü.

İsrail ordusunun saldırıları, Gazze'deki en büyük sağlık kurumu olan Şifa Hastanesi, Nasr Çocuk Hastanesi, El-Ehli Baptist Hastanesi ve Türk-Filistin Dostluk Hastanesi gibi önemli tesisleri vurdu. Bu saldırılar sonucunda Filistin Kızılayı'na ait Kudüs ve Endonezya hastaneleri çevresini tahliye etmeye zorlanırken, yüzlerce insan öldü ve yaralandı.

Son olarak, İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim'den bu yana süren çatışmalarda 63 Hizbullah üyesi ile 4 İsrail askeri yaşamını yitirdi.

Kaynak: AA