Bursa’nın Karacabey ilçesi açıklarında, İmralı Adası’nın güneybatısında batan  "Batuhan A" adlı kargo gemisinin mürettebatını arama ve kurtarma çalışmaları son hız devam ediyor. 1 kişinin cansız bedenine ulaşan ekipler, diğer 5 kişiyi bulmak için yoğun çaba sarf ediyor.

Marmara'da Batan Geminin Murettebatını Arama Çalısmaları Suruyor 19Subat2024 1

KURTARMA ÇALIŞMALARI 1000 KİŞİYLE DEVAM EDİYOR 

Arama faaliyetlerine aralarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü, AFAD, JAK, JÖH, deniz polisi, NAK, AKUT, ANDA, İHH ve belediyelere ait arama kurtarma ekiplerinin bulunduğu yaklaşık 1000 kişilik personel katılıyor.

Marmara'da Batan Geminin Murettebatını Arama Çalısmaları Suruyor 19Subat2024 2

SUYUN ALTINDA TARAMA YAPILIYOR 

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na bağlı TCG Akın Gemisi’nde görevli dalgıçlar, denizin tabanına oturan kargo gemisinin enkazına dalışlar gerçekleştiriyor. Mürettebatın gemiden savrulmuş olma ihtimalini de değerlendiren ekipler, Karacabey açıklarında hem deniz üstünde hem de suyun altında tarama yapıyor.

Marmara'da Batan Geminin Murettebatını Arama Çalısmaları Suruyor 19Subat2024 3

İNSANSIZ SU ALTI ROBOTU DEVREDE 

Bursa, Yalova ve Çanakkale’den bölgeye görevlendirilen 21 kişilik Emniyet Genel Müdürlüğü’ne bağlı deniz polisi ekibi de çalışmalara destek veriyor. Deniz üstünden 4 bot ile gün boyu keşif yapan ekipler, İnsansız Su Altı Robotu (ROV) ile görüntüleme ve tarama yapıyor. ROV, üstünde takılı mekanizmadaki tutucu kol yardımıyla su altında tespit edilen unsurları deniz üstüne çıkarabiliyor. Deniz polisinin kurbağa adamlar ve gemi adamları ise ihtiyaç halinde 42 metreye kadar dalış gerçekleştirebiliyor.

Marmara'da Batan Geminin Murettebatını Arama Çalısmaları Suruyor 19Subat2024 4

BİR BULGUYA RASTLANMADI 

Yapılan faaliyette Kurşunlu Limanı'ndan 4 mil uzağa kadar açılan ekipler, deniz üstünde bottaki özel kamera sistemi ve personel tarafından dürbünlerle tarama gerçekleştirdi. Önceden belirlenen noktada robotu hazırlayan ekipler, denizin 60 metre derinliğine kadar bir personelin kumanda kontrolüyle inip görüntüleme yaptı. Yapılan çalışmalarda herhangi bir bulguya rastlanmadı.

Editör: Yağmur Güzel