Adı üstünde, Kars yöresinin meşhur yemeklerinden Kars böreği tarifi, MasterChef All Star isimli yemek yarışma programında yapılınca izleyenler hem yapılan Kars böreklerini hem de tadan jüri üyelerinin yorumlarından etkilenerek Kars böreğinin yapılışını ve Kars böreği için gerekli malzemeleri merak etti. “MasterChef All Star” yemek yarışması televizyon programında Doğu Ekspresi treninin geçtiği güzergahtaki şehirlere özgü yemeklerin yapılması istendi. Verilen konsepte uygun olarak yarışmacıların yaptığı Kars böreği hayli dikkat çekti.

KARS BÖREĞİ TARİFİ

Kars böreği tarifi ve alt maddeleri olan Kars böreği nasıl yapılır? Kars böreğinin malzemeleri neler? Lezzetli bir Kars böreğinin püf noktaları nelerdir? sorularının cevabını verelim. Kars böreğinin yapılışı, Kars böreği malzemeleri ve Kars böreği püf noktaları ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde…

KARS BÖREĞİ MALZEMELERİ

-Malzeme miktarına yetecek kadar TUZ
-Yaklaşık 175 gram kadar UN
-200 gram dolaylarında BEYAZ PEYNİR
-Bir demetin yarısı kadar MAYDANOZ
-4 adet YUMURTA
-125 gram (250 gramlık bir paketin yarısı) TEREYAĞ
-2 kilogram SÜT

KARS BÖREĞİ YAPILIŞI

İlk olarak, topak kalmaması için unu eleyip bir kaba alıyoruz.
İçine yumurtaları kırıp çırparak un ile yumurtayı iyice birbirine yediriyoruz.
Ardından eritilmiş 250 gram tereyağı malzemelere ekliyoruz ve tekrar iyice karıştırarak tereyağını da un ve yumurta ikilisine yediriyoruz.
En son sütümüzü malzemelere ilave ediyoruz ve iyice karıştırıyoruz.

Geniş bir tava alıp iç yüzeyini yağlandırıyoruz. Bir kaşık hamur alıp tavadaki yağa bırakıyor ve tavayı sallayarak hamurun yağlı tava içinde ince bir şekilde yayılmasını sağlıyoruz. Pişirdiğimiz hamuru bir kenara alıp bekletiyoruz.

Başka bir kapta beyaz peynir, ince ince kıyılmış maydanoz ve tuz üçlüsüyle peynirli iç hazırlıyoruz. Peynirli ve maydanozlu içi, pişirdiğimiz hamurların içine koyup rulolar şeklinde sarıyoruz ve büyük yayvan tava içine yerleştirip kısık ateşte, yani “peynirli iç” pişinceye kadar bir müddet daha pişirerek servis ediyoruz. Afiyet, bal, şeker olsun!

DOĞU EKSPRESİ GÜZERGAHI! DOĞU EKSPRESİ HANGİ İLLERDEN GEÇİYOR?

Bir kültür yolu olan Doğu Ekspresi güzergahı, Ankara'dan başlıyor ve Kars'a kadar uzanıyor. Doğu Ekspresi treni güzergahı ise sırasıyla Ankara, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum, Kars. Doğu Ekspresi treni ara duraklarda yolcuları ivedilikle alabilecek bir süre yani birkaç dakika bekliyor. Ana duraklarda ise bekleme süresi 10 ila 15 dakika arasında değişiyor. Doğu Ekspresi treni Ankara'dan saat 17.55'te çıkıyor ve 24 saatten fazla süren yolculukla Kars'a saat 18.30'da ulaşıyor. Doğu Ekspresi treni Kayseri'den saat 00.48'de, Sivas'tan saat 04.19'da, Erzincan'dan ise saat 10.32'de geçiyor. Doğu Ekspresi treninin Kars'tan çıkış saati ise her gün saat 08.00.