İRAN CUMHURBAŞKANI SEÇİMLERİ TAMAMLANDI

İran, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin helikopter kazasında hayatını kaybetmesinin ardından, bölgesel gerilimlerin ve nükleer programı konusunda Batı ile yaşanan anlaşmazlığın yaşandığı bir dönemde seçime gitmişti. 28 Haziran'da yapılan 14'üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminde adaylardan hiçbiri yüzde 50'yi geçemeyince seçimi önde tamamlayan reformist aday Mesud Pezeşkiyan ile muhafazakar aday Said Celili, ikinci tura kalmıştı. İran'da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu için sandıklar yeniden kuruldu. Mesud Pezeşkiyan, 14'üncü dönem cumhurbaşkanı seçiminin ikinci turunda oyların yüzde 53,7'sini aldı. Muhafazakar Said Celili'nin oy oranı ise yüzde 44,4'te kaldı. Pezeşkiyan, ikinci tur sonrasında, İran'ın 9'uncu Cumhurbaşkanı oldu. 

MESUD PEZEŞKİYAN KİMDİR?

Mesud Pezeşkiyan, Türk kökenli İran'lı bir siyasetçidir. Pezeşkiyan, 29 Eylül 1954 tarihinde Batı Azerbaycan Mahabad kentinde dünyaya gelmiştir. İranlı Türk bir ailenin çocuğu olan Mesut Pezeşkiyan, Tebriz Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olmuştur. 1980-1988 arasında yapılan İran-Irak savaşında hem muharip hem de doktor olarak görev yapmıştır.

Mesud Pezeşkiyan 1

Pratisyenlik kursunu 1985 yılında tamamlayan Pezeşkiyan, savaştan sonra Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesinde genel cerrahi ihtisasını yaparak eğitimine devam etmiştir. İran Sağlık Bilimleri Üniversitesinden 1993 yılında kalp cerrahisi yan dal uzmanlığını alan Pezeşkiyan, daha sonra kalp cerrahisi uzmanı olmuş ve 1994-1999 yılları arasında Tebriz Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü olarak görev yapmıştır.

MESUD PEZEŞKİYAN TÜRK MÜ?

Mesud Pezeşkiyan, daha önce verdiği bir röportajında “Ben Türküm. Annem de babam da Türk. Türklüğümle gurur duyuyorum. Evde çocuklarımla Farsça değil, Türkçe konuşuyorum” ifadelerini kullanmıştır.

MESUD PEZEŞKİYAN SİYASİ HAYATI

Mesud Pezeşkiyan'ın siyasi hayatı, eski cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde 1997 yılında Sağlık Bakanı Yardımcısı olarak atanmasıyla başlamıştır. Daha sonra 2001'de Sağlık Bakanı olarak atanmış ve 2005'e kadar bu görevde kalmıştır.

Ülkede 2008 yılında yapılan genel seçimde Tebriz Milletvekili olarak Meclis'e girmeyi başaran Mesud Pezeşkiyan, o tarihten bu yana beş dönem Tebriz'i temsilen görevini sürdürmüştür. Pezeşkiyan, 2016'da İran Meclis Başkan Yardımcısı olarak 4 yıl görev yapmıştır.

İran'da 2013'teki cumhurbaşkanı seçimlerine adaylık başvurusu yapan ancak daha sonra adaylığını geri çeken Pezeşkiyan'ın 2021'deki seçimlerdeki adaylık başvurusu Anayasayı Koruyucular Konseyi tarafından reddedilmiştir. Pezeşkiyan, 1 Mart'ta yapılan Milletvekili Seçimlerinde Tebriz'den birinci sırada Meclise girmeyi başarmıştır.

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin hayatını kaybetmesi sonrasında 1 yıl öne alınan cumhurbaşkanı seçimi için adaylık başvurusu yapan Mesud Pezeşkiyan, seçimlerde reformistlerin tek adayı olarak yarışmış ve ikinci tur oylamasında yüzde 53,7 oy ile muhafazakar aday Said Celili'n önüne geçmiştir. Pezeşkiyan, tamamlanana ikinci tur sonrasında, İran'ın yeni Cumhurbaşkanı olmuştur.
 

Editör: Nurseli Fırat