Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, bölge illeri Hakkari, Bitlis, Muş ve Van'da yaşayanlar için kar yağışı uyarısında bulundu.

Bölge genelinde havanın parçalı bulutlu ve çok bulutlu olacağını açıklayan Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Muş, Bitlis ve Hakkari'de sabahın erken saatlerinden itibaren, Van’da ise öğle saatleri sonrası zaman zaman kuvvetli olmak üzere aralıklı sağanak yağış ve gök gürültülü sağanak yağışlı bir havanın hakim olacağını bildirdi.

Bölgenin yüksek kesimleri için karla karışık yağmur ve kar yağışı uyarısını yapan Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, hava sıcaklıklarının ise mevsim normallerinin altında seyredeceğinin altını çizdi.

Rüzgarın batılı ve güneyli yönlerden hafif eseceğini, zaman zaman ise orta kuvvette olacağını, yağış anında ise zaman zaman hızı saatte 20 ila 40 kilometreye varan sert rüzgarların oluşacağını kaydeden Meteoroloji 14. Bölge Müdürlüğü, Hakkari, Bitlis, Van ve Muş il merkezleri için günün en yüksek sıcaklıklarını ise şu şekilde açıkladı:

Van’da 17 °C

Muş 17 °C

Bitlis 17 °C

Hakkari 18 °C

Meteoroloji uzmanları, kuvvetli yağışlarla beraber sel felaketi, su baskınları, yıldırım düşmeleri, ulaşımda yaşanabilecek aksamalar, yağış anında kuvvetli rüzgar oluşumu ve yerel dolu yağışı gibi olumsuzluklar karşısında tedbirli ve dikkatli olunması önerisinde bulundu.

Kaynak: İHA