Menajeri Kübra Kalem Baykara, geçtiğimiz günlerde trafikte aracıyla seyrederken bilinç kaybı yaşayan, ağaca çarparak durabilen ve yaşadığı ciddi trafik kazası sonrası tedavisi yoğun bakımda süren sunucu, yazar ve tiyatrocu Metin Uca’nın sağlık durumu ile ilgili olarak sevenlerini ve takipçilerini bilgilendirdi.

Sosyal medya hesabından “Sevgili dostlarımız, değerli sevenlerimiz, Metin Uca’nın sağlık durumu hakkındaki gelişmeleri bekleyen binlerce mesaj alıyorum.” diyerek paylaşımda bulunan Metin Uca’nın menajeri Kübra Kalem Baykara, Metin Uca’nın bu kadar seveninin olmasının kendisini son derece mutlu ettiğini ve duygulandırdığını, sevenlerinin endişelerini gidermek ve mutlu etmek için de paylaşımda bulunma ihtiyacı hissettiğini bildirdi.

“Canımız Metin’in sağlık durumu her geçen gün daha iyiye gidiyor.” diyen Kübra Kalem Baykara, uzun süredir yoğun bakımda tutulmasının sebebinin, anlık takibin hayati derecede önemli olmasından kaynaklandığını ve bunun önemli bir tedbir olduğunu belirterek, Metin Uca’nın doktorlarının, yakın zamanda taburcu müjdesi verdiğini, ek tedavilerinin ise evde devam ettirileceğini, bu şekilde kısa sürede Metin Uca’nın eski sağlığına kavuşmasını beklediklerini ifade etti.

Enfensiyon riski ve devam edilmesi gerekli olan ek tedavi sebebiyle Metin Uca’nın doktor önerisiyle bir süre daha hayranlarından usak kalacağını söyleyen Kübra Kalem Baykara, bunun anlayışla karşılanacağına inandığını, biraz daha sabır gerektiğini, yakın bir arkadaş ifadesi olan ‘sevginin sabırla büyütülmesi’ gerektiğini, Metin Uca’nın tamamen iyileşerek eski sağlığına kavuştuğunda bütün sevenleriyle ilk buluşmanın sahnede gerçekleştirileceğini kaydetti.

O anı heyecanla beklediklerini dile getiren Baykara, Metin Uca’nın ilk gösterisini yapabilmek için üstün çaba göstererek hızla iyileşeceğine emin olduğunu sözlerine ekledi.

Metin Uca’ya ne oldu?

Metin Uca geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabından yaptığı “Trafik kazası geçirdim.” açıklamasıyla şaşırtmıştı. Mesajı okuyanlar, Metin Uca’nın kaza bilgisini kendisi vermesi sebebiyle durumunun ağır olmadığını düşünmüştü. Ancak Metin Uca’nın yoğun bakıma kaldırılmasıyla birlikte takipçileri ve hayranları büyük şok yaşamıştı. Ünlü sunucu ve televizyon programcısı Metin Uca’nın uzun süre yoğun bakımda tutulması ise sevenlerinin hem merak etmesine hem de korkmasına neden olmuştu.

Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada Metin Uca, Bursa’da bir etkinlik için menajeri Kübra Kalem Baykara ile birlikte yola çıktığını, Dilovası oksijen çıkışında bir anda direksiyon başında baygınlık geçirdiğini ve ancak ağaca çarparak durabildiğini ifade etmişti. Hastanede doktorlar tarafından yapılan ilk tetkiklerde boyun şah damarının her ikisinde de tıkanıklık olduğu ve bu nedenle baygınlık geçirerek kaza yaptığını belirten Metin Uca, Kartal Lütfi Kırdar Eğitim Araştırma Hastanesi’ne bağlı Nöroloji Yoğun Bakım İnme Merkezi’nde bir hafta süre müşahede altında olacağını, doktorların pıhtıları eritme ve tıkanıklığı giderme operasyonları yapacağını dile getirmişti.

Metin Uca kimdir?

1961'de İstanbul'da, Hakkarili bir baba ve Söğütlü bir annenin ilk çocuğu olarak dünyaya gelen Metin Uca, bürokrat bir ailenin ferdi olarak hayatının büyük kısmını Ankara ve İstanbul'da geçirdi. Ankara'da eğitimini tamamlayan Uca, Kimya ve Jeoloji Mühendisliği, Tiyatro ve Gazetecilik alanlarında eğitim aldı. Askerliğini Van Erciş'te tankçı asteğmen olarak tamamlayan Uca, 1987'de Anadolu Ajansı'na muhabir olarak katıldı ve pek çok ödül kazandı.

1999 ve 2000 yıllarında TRT'de çalışmaya başlayan Uca, daha sonra Kanal D Ankara bürosunda görev aldı. Anadolu Ajansı, TRT, Kanal D, Milliyet EP Dergisi, Show TV, ATV ve Star TV'de muhabirlik ve programcılık yaptı. 1999'dan itibaren İstanbul'da sabah programları, yarışma programları ve sahne gösterileri yaparak tanındı. 1999-2003 yılları arasında Star TV'de 'Günaydın Türkiye' sabah şovunu sundu ve 700 bölümlük 'Passaparola' ile TRT'de 'Miras' programlarının sunuculuğunu ve yaratıcılığını üstlendi. Show TV, ATV ve Star TV'de farklı stüdyo programlarına imza attı. Uca'nın kitapları, toplamda 300 bin satışa ulaşarak günlük yaşama eğlenceli bir bakış sundu. Sokak hayvanlarının koruyucusu olan ve İngilizce bilen Uca, evsiz ve çocuksuzdur.