6'lı Masa'nın ortaklarından DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu, seçimlerin kazanılması halinde Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasını kabul etmeyeceklerini söyledi.

'3 MART' AÇIKLAMASI

Seçimlerden mağlubiyetle ayrılan 6'lı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayını belirleme süreci de çok sancılı geçmişti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu veya Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanı adayı olması konusunda diretmiş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kabul etmeyince zehir zemberek ifadelerle masadan kalkmıştı. Birkaç gün sonra yeniden masaya oturan İYİ Parti lideri Akşener, İmamoğlu ve Yavaş'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasını kabul etmişti.

'KARŞI ÇIKACAKTIK'

O dönem çok tartışılan konu ile ilgili 6'lı Masa'nın ortaklarından DEVA Partisi Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Yeneroğlu'ndan çarpıcı bir itiraf geldi. Yeneroğlu katıldığı canlı yayında, seçimlerin kazanılması halinde İmamoğlu ve Yavaş'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı olmasına karşı çıkacaklarını söyledi.

YAVAŞ VE İMAMOĞLU'NUN ADAYLIĞI ANAYASAYA AYKIRI MI?

Belediye Başkanlarının Cumhurbaşkanı Adayı yapılması teklifinin Anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Yeneroğlu, "Bununla ilgili anayasa hukukçuları ile görüştük ve bir değerlendirme notu hazırladık. Biz bu sanki olabilirmiş gibi bir yaklaşım içerisine giremeyiz. Biz bunu kabullenmedik" dedi.

PARTİ OLARAK KABUL ETMEYECEKTİK

Seçimin kazanılması halinde İmamoğlu ve Yavaş'ı Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak kabul etmeyeceklerini açıkça dile getiren Yeneroğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü:

"Mutabakatımız bu şekildeydi. Başka şekilde biz bunu Anayasaya aykırı bulurduk ve DEVA Partisi olarak kesinlikle kabul etmezdik."