Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Şanlıurfa ziyaretinde, yeni eğitim öğretim yılında hayata geçirilecek yeniliklerden bahsetti. Bakan Tekin, özellikle çocukların okulda cep telefonu kullanımına dikkat çekerek, "Çocuklarımızın dersliklere cep telefonu sokmamalarını, bunun için gerekli tedbirlerin alınmasını arzu ediyoruz. Bu konuyla ilgili genelgemizde de açıklamalarda bulunduk" ifadelerini kullandı.

Deprem Bölgesinde Eğitim

Yeni eğitim ve öğretim yılıyla ilgili bilgiler veren Yusuf Tekin, deprem bölgesinde eğitimin sorunsuz başlaması için gerekli çalışmaları yaptıklarından bahsetti. "Deprem bölgesiyle ilgili altını çizerek söylemek istiyorum, biz 11 eylül tarihi itibariyle şartlarımız önceki dönemde olduğu kadar rahat olmamak üzere asgari müştereklerde eğitim ve öğretim sürecini sağlıklı bir şekilde başlatacak tüm tedbirlerimizi almış durumdayız'' dedi. Hiçbir sıkıntı olmadan eğitim sürecinin başlayacağından bahseden Bakan Tekin, konuşmalarına devam etti;

meb-değişiklikler-telefon-yasağı

''Öğrencilerimiz açısından zorunlu telafi eğitimleri, öğretmenlerimiz açısından başta barınma, ulaşım olmak üzere hem mevcut öğretmenlerimizin hem 1 eylül tarihi itibariyle atanan yeni kardeşlerimizin, yeni arkadaşlarımızın problemlerinin çözümü noktasında gerekli tüm tedbirleri almış durumdayız. Daha önce söyledim, tekrar söyleyeyim. Bölgede çalışan, özellikle 4 il ve 2 ilçe bazlı olarak çok fazla yıkımın olduğu bütün öğretmen arkadaşlarımız tek tek arandı. Konaklama, barınma, ulaşımla ilgili durumları, yeni atanan arkadaşlarımız tek tek arandı, durumları tespit edildi ve gerekli tedbirler İçişleri Bakanlığımız ve AFAD imkanları da kullanılarak ayarlanmış durumda. O arkadaşlarımız, kardeşlerimiz de hiçbir problem yaşamadan eğitim ve öğretim sürecini inşallah başlatmış olacaklar" dedi..

Obezite ve Dijital Bağımlılıkla Mücadele

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, pazartesi günü itibariyle 81 ilin valiliğine bir genelgenin gönderildiğini belirtti. Genelge detaylarından bahseden Tekin, "Eğitim ve öğretim sürecine hazırlık dönemine ilişkin genelgeden hareketle genel anlamda Türkiye'deki eğitim ve öğretim sürecini ilgilendireceğine inandığım birkaç hususun da altını çizmek istiyorum. Bunlardan bir tanesi şu, obezite ve dijital bağımlılık şu anda çağımızın önemli problemlerinden bir tanesi. Biz bu gönderdiğimiz genelgede valilerimizden, il milli eğitim müdürlerimizden ve öğretmenlerimizden bir ricamız var.. O da şu, okul bahçelerimizin lütfen öğrencilerimizin hem dijital bağımlılıklarının azaltılacağı, hem gündelik aktivitelerini yapabilecekleri oyun alanlarına, bu oyunların bizim geleneklerimiz, göreneklerimiz, kültürel mirasımıza yansıtacak oyunlarla bezenmiş bir şekilde okul bahçelerimizin etkili bir şekilde kullanılmasını arzu ediyoruz. Bunun için bakanlık merkez teşkilatından destek talepleri olan okullarımıza destekler vereceğiz. Arzumuz çocuklarımızın hem sağlıklı bir ortamda eğitim ve öğretim alması, hem bedensel sağlıklarını düzgün bir şekilde gerçekleştirebilmiş olmamız, hem de dijital bağımlılıkta çocuklarımızın teneffüste elektrik ortamlardaki kendi ruhsal ve zihinsel sağlıklarını sıkıntıya sokabilecek olan bağımlılıklarından bir nebze de olsun kurtulabilmiş olmalarını istiyoruz" dedi..