Türkiye ve Dünya, milli muharip uçağımız olan KAAN’ın ilk uçuşunu gerçekleştirmesini konuşuyor. MHP Lideri Devlet Bahçeli'nin ismini verdiği 'KAAN' bugün ilk uçuşunu gerçekleştirdi. CHP Genel Başkanı Özgür Özel, sosyal medya hesabı üzerinden tebrik mesajı yayımlayarak, ''Emeği geçen herkese teşekkür ederim, ülkemize hayırlı olsun” ifadelerini kullandı.

ÖZGÜR ÖZEL'DEN 'KAAN' AÇIKLAMASI

Özel mesajında şu ifadeleri kullandı:

"1973'ten bu yana havacılık sektörümüze önemli katkılar sağlayan Türk Havacılık Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından üretilen milli muharip uçağımız KAAN'ın ilk uçuşunu başarıyla gerçekleştirmesini tebrik ediyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Ülkemize hayırlı olsun."


KAAN'IN ÖZELLİKLERİ NELER?

5'inci nesil çok rollü savaş uçağı olan KAAN, hem hava-hava hem de hava-yer muharebelerinin gereksinimleri için üstün kabiliyetler sağlamaktadır. Türk Havacılık Uzay Sanayii'nin, yüksek hayatta kalma kabiliyetine haiz, güçlü ve atik platformu KAAN; sahip olduğu akıllı ve güçlü savaş kabiliyetleri ile tam bir savaşçıdır. KAAN'ın geliştirilmesi en önemli adımlardan bir tanesi olan aerodinamik geometrinin belirlenmesi ve en iyileştirilmesi için test faaliyetleri ile en gelişmiş mühendislik araç ve yöntemleri kullanılmıştır.

Editör: Hakan Mutlu