Burdur'un Bucak ilçesinde yaşayan 81 yaşındaki Fatma Arıcan, değerli arazisini, pek çok cazip teklifi reddederek jandarmaya bağışlama kararı aldı.

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (2)

FATMA TEYZE'NİN KARARLILIĞI

Boğazköy'de yaşayan ve yıllar içinde birçok maddi teklifi geri çeviren Fatma Arıcan, babasından kalan yaklaşık 3 dönümlük araziyi devletine, özellikle de kendisine destek olan jandarmaya vermeye karar verdi. Fatma teyze, bu kararını "Devletim hep yanımda oldu, şimdi ben de arazimi devletime veriyorum" sözleriyle açıkladı.

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (3)

YILLARIN GETİRDİĞİ BAĞ

Bulgaristan göçmeni olan ve genç yaşta Türkiye'ye yerleşen Fatma Arıcan, Almanya'da geçen 14 yılın ardından eşiyle birlikte Bucak'a dönerek, babasından kalan arazide yaşamını sürdürdü. Eşi vefat ettikten sonra yalnız kalan Fatma Arıcan, kardeşlerinin çocuklarına olan sevgisini ve desteğini anlatırken, jandarmaya olan minnetini de bu bağışla göstermiş oldu.

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (4)

JANDARMAYA DUYDUĞU MİNNET!

Fatma Arıcan, jandarma ekiplerinin kendisine olan ilgisini ve yardımlarını unutmadığını, bu bağışla bir nevi şükranını ifade ettiğini belirtti. Kendisine sık sık ziyarette bulunan ve her türlü yardımı esirgemeyen jandarmaya olan minnetini, babasından kalan değerli araziyi bağışlayarak gösterdi.

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (5)

“TEKLİFLERE RAĞMEN ARAZİMİ DEVLETE BAĞIŞLADIM”

Çok sayıda talibi olmasına ve yüksek fiyatlar teklif edilmesine rağmen arazisini devlete bağışladığını belirten Fatma Arıcan şöyle konuştu: "Almanya’dan geri döndüğümüzde eşimle beraber burayı Kızılay’a bağışlamıştık. Ama Kızılay şimdiye kadar arayıp sormadı. Ama ben ölmüş olsaydım yine gelip alacaklarmış burayı. Eşim vefat ettikten sonra ben de Bucak İlçe Jandarma Karakolu’na giderek yerimi bağışlayacağımı söyledim. Yerim çok güzel, eğer alırsanız bağışlamak istiyorum dedim. Onlar da şaşırdılar. Bizim daha önce böyle bir şey başımıza gelmedi dediler. Gelip de kimse böyle bir teklifte bulunmamışlar daha önce. Ben de benim arazimi alacaksınız dedim onlara, ben size bağışlamak istiyorum dedim. Böyle bir bağışta bulunduğum için çok sevinçliyim. Çünkü devlete gitmesini istiyorum. Ben öldüğümde başkası sanki bana hayrı mı olacak. Burası devlete kalacak.”

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (6)

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (7)

“İKİ KIZ EVLENDİRDİM, İKİSİ DE GELMİYOR. BANA JANDARMA BAKIYOR”

Jandarma ekiplerinin sürekli ziyaretine gelerek yardım ettiğini de söyleyen Fatma Arıcan, jandarmaya ve devletine duyduğu sevgiyi şu sözlerle dile getirdi: “Bana jandarma bakıyor zaten. Başka bir bakanım yok. İki tane kız evlendirdim ama ikisi de gelmiyor. İşleri çıkarsa öyle geliyorlar. Jandarmaya buranın tapusunu verdiğim için akrabalarım beni mahkemeye vereceklerini söylemişler. Beni mahkemeye verseler de burayı alamayacaklar. Antalya’daki kardeşimin kızına iki tane daire teklif etmişler, burası için arsayı bize versin demişler ama on tane daire verseler yine de vermeyeceğim kimseye. Ben devletime veriyorum. Bir gün iki kişi geldi arazi arıyorlarmış, köyden de buraya göndermişler. Ne kadar para istersen biz vereceğiz dediler, ben de bana para lazım değil emekli maaşım bana yetiyor dedim, vermedim. Benim devletten başka kimsem yok. Ben devlete dayanıyorum sadece. Jandarmalar her zaman gelip halimi hatırımı soruyorlar, hasta olduğum zaman doktora götürüyorlar sağ olsunlar. Devletimiz hiçbir zaman yıkılmasın. Allah devletimize daha çok versin. Her zaman onlara dua ediyorum. Jandarma için, devletimiz için kötü bir şey söyleyen olursa hemen karşısında dururum.”

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (8)

Burdur Fatma Teyze Jandarma 13032024 Iha (9)

Editör: Mevlüt Peker