İstiklal Caddesi'nde 13 Kasım 2022'de meydana gelen ve 6 vatandaşımızın hayatını kaybettiği, 81 kişinin de yaralandığı hain bombalı saldırıyla ilgili yeni bir gelişme yaşandı.

Saldırının planlayıcılarından olduğu belirlenen PKK/YPG'nin Sunye'deki İstihbarat Yarmanması'nda sorumlu seviyede faaliyet gösteren Mazlum Afrin kod adlı Nabo Kele Hayri, Milli İstihbarat Teşkilatı tarafından düzenlenen operasyonsonucu Suriye'de etkisiz hale getirildi.

istiklal saldirisinin faillerinden biri daha olduruldu 3

MİT TAKİBE ALDI

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT, aynı zamanda PKK/KCK-PYD/YPG tarafından Türkiye'ye yönelik eylemler gerçekleştirmek amacıyla Mayıs 2022'de kurulan 14 kişilik sözde istihbarat yapılanmasında da yer alan terörist Hayri'yi Suriye'de takibe aldı.

Daha önce Suriye'deki farklı yerleşim yerlerinde sözde istihbarat sorumluluğu da yaptığı belirlenen terörist, MİT tarafından oluşturulan özel ekibin Haseke'de yaptığı operasyonla etkisiz hale getirildi.

Suriye'de Türk güvenlik birimleri ile Suriye Milli Ordusuna (SMO) yönelik saldırı ve sabotaj planladığı belirlenen Hayri'nin, Barış Pınarı Harekat Bölgesinde 2 Mayıs 2021'de gerçekleştirilen ve 4 sivilin hayatını kaybettiği bombalı saldırının da planlayıcılarından olduğu tespit edildi.

Teröristin, Zeytin Dalı Harekatı sırasında SMO ile girdiği çatışmada gözünden yaralandığı MİT tarafından tespit edildi.