Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), Suriye'nin Münbiç kentinde önemli bir operasyon gerçekleştirdi. Terör örgütünün sözde Münbiç sorumlusu "Şervin Derik" kod adlı Uman Derviş'i etkisiz hale getirdi. Derviş, Suriye’den Türkiye’ye yönelik gerçekleştirilmesi planlanan eylemleri organize ediyordu.

"Şervin Derik" kod adlı Uman Derviş, Münbiç Genel Sorumlusu olması itibarıyla Münbiç sınırında yer alan Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı bölgelerinde görev yapan güvenlik güçlerine yönelik eylemlerin talimatını veren örgüt mensubuydu.

mit op 19 eylul 2023 ekranhaber 4

EYLEM GERÇEKLEŞTİRMEK İSTEYENLER...

Bununla birlikte örgütün Türkiye’de metropollerde eylem gerçekleştirmek üzere yetiştirdiği kadrolardan Suriye’de bulunanların da sorumluluğu doğrudan Uman Derviş’e bağlıydı ve son dönemde Türkiye’ye yönelik eylemselliği arttırmak için her fırsatı deniyorlardı.

mit op 19 eylul 2023 ekranhaber 2

ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

"Şervin Derik" kod adlı Uman Derviş, Türk güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirdiği eylemler ve Türkiye’de eylem yapmak için eğitilen teröristleri komuta ettiği gerekçesi ile MİT’in hedef listesine dâhil edildi. MİT, Derviş’in etkisiz hale getirilmesi için saha ajanlarına talimat verdi ve Münbiç’te bulunan Derviş’in yeri tespit edildi. Bilahare MİT, gerçekleştirdiği operasyonla, Derviş’i, korumaları ile birlikte etkisiz hale getirdi.