Ekol Haber'den Dilek Yaman Demir'in haberine göre, MİT, MOSSAD'ın Türkiye'deki hedeflerini özel dedektifler aracılığıyla takip ettiğini belirledi. Çalışma kapsamında, İsrail istihbarat servisinin, irtibatlı olduğu özel dedektifler aracılığıyla hedeflerine yönelik biyografik bilgi toplama, keşif, tahkikat, fotoğraf-video doküman, canlı takip, takip cihazı yerleştirme gibi faaliyetler yürüttüğü saptandı. Konuya ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma çerçevesinde 9 şüphelinin de edindikleri bilgileri, özel dedektifler aracılığıyla MOSSAD'a sattığı tespit edildi.

GÖZALTINA ALINMIŞLARDI

Bunun üzerine harekete geçen İstanbul Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Şubesi ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince sabah saatlerinde İstanbul ve İzmir'de eş zamanlı operasyon düzenlendi. Operasyonda, haklarında gözaltı kararı bulunan 9 şüpheliden 7'si yakalandı. İki şüphelinin ise aynı soruşturma kapsamında daha önce tutuklandığı anlaşıldı.

SEVK EDİLDİ

Soruşturma kapsamında İsrail İstihbarat Servisi ile bağlantılı şahısların HTS ve MASAK verilerinin incelenmesi neticesinde; belirlenen hedeflere yönelik bilgi toplama, adres tespiti, uçuş bilgileri gibi hassas verileri maddi menfaat karşılığında MOSSAD’a aktardıkları tespit edilen 9 şüpheliden 7'si tutuklama, 2'si adli kontrol talebiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Şüphelilerden 7'si çıkarıldıkları mahkemece tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Editör: Ozan Barış Erim