MİT, PKK/HPG Konsey üyesi Şivan Gever kod adlı Yunus Demir’i, Irak’ın Gara bölgesinde gerçekleştirdiği operasyonla etkisiz hale getirdi. Pençe-Kilit operasyonlarına karşı koymak için örgüt üst yönetimi tarafından özel olarak görevlendirilen Yunus Demir, terörden arananlar listesinde “Kırmızı Kategoride” yer alıyordu. Demir ayrıca Interpol kırmızı bültenle arananlar listesinde de yer alıyordu. 

I M G 1089

MİT’İN HEDEFİNDEYDİ 

Terörist Yunus Demir, Irak’ta Türk güvenlik güçlerine karşı gerçekleştirilen eylemlerin planlanması ve yönetilmesinden bizzat sorumluydu. Örgütün, Medya Savunma Alanları olarak adlandırdığı bölgenin sözde sorumluları arasında yer alan Demir, aynı zamanda PKK/HPG Askeri Konsey üyesiydi. MİT, Pençe-Kilit bölgesindeki TSK birliklerine saldırı yapacak terörist grubu eğiten Yunus Demir’i hedef listesine aldı.

Mit Yunus Demir Operasyon 8Subat2024 3

TÜRK ASKERİNE SALDIRI HAZIRLIĞINDAYDI!

MİT, Yunus Demir’in etkisiz hale getirilmesi için özel eğitimli ajanlarını sahaya sürdü. Saha ajanları, uzun süren çalışmalar sonucu Yunus Demir’in yerini belirledi. Terörist Yunus Demir’in, Pençe-Kilit harekât bölgesindeki Türk askerine yönelik eylem yapacak teröristlerin son hazırlıklarını kontrol ettiği tespit edildi. Operasyon için düğmeye basıldı. Yunus Demir ve beraberindeki teröristler MİT’in nokta operasyonuyla etkisiz hale getirildi.

I M G 1091

ŞİVAN GEVER KOD ADLI YUNUS DEMİR KİMDİR?

Şivan Gever Kod adlı Yunus Demir, 1995 yılında PKK kadrolarına katıldı. Uzun yıllar yurtiçi ve Irak’ın kuzeyinde örgütsel faaliyetlerde bulundu. Yurt içinde faaliyet gösterdiği dönemlerde sorumlu olduğu gruplarla karakol baskınlarını organize etti. 2014 yılında Irak'ın Kandil bölgesinde sözde Doğu Kürdistan Savunma Birlikleri (YRK) Yürütmesinde yer aldı. 2015’in ilk yarısında Haki Karaer Akademisi genel sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2015-2017 arasında Suriye’de YPG Sorumlusu olarak bulundu. 2019’a kadar Sincar HPG Saha Sorumlusu olarak faaliyet yürüttü. 2021’de Irak’ın Zap bölgesinde Medya Savunma Alanlarında sözde sorumlu oldu. 2022 yılı itibariyle Medya Savunma Alanlarında, beşli yönetimde yer aldı. 2023 Ocak ayı itibariyle Pençe-Kilit operasyonuna karşı koymak üzere, örgüt tarafından sorumlu olarak görevlendirildi.

Editör: Ozan Barış Erim