MİT Suriye’de operasyonlarına aralıksız devam ediyor. Son olarak hudutlarımızda görev yapan güvenlik güçlerimizi hedef alan Yakacık saldırısının faili PKK/YPG Derik Tugay Sorumlusu “Şibli Derik” kod adlı Muhammed Azo gerçekleştirilen operasyonla etkisiz hale getirildi.

4-1

SONUNA KADAR DEVAM

MİT, “Şibli Derik” kod adlı Muhammed Azo’yu geçtiğimiz yıl hedef almış ancak operasyondan yaralı kurtulan Şibli Derik tedavi edilmek üzere PKK/YPG tarafından yurtdışına gönderilmişti.

3-2

Saha ajanları her yerde Şibli Derik’i arıyordu, Derik’e döndüğünün öğrenilmesi üzerine harekete geçildi. Uygun zaman belirlendi ve düğmeye basıldı.

 EYLEMİN HESABI SORULDU

Şibli Derik kod Muhammed AZO, Şırnak/Cizre-Silopi yolu üzerindeki I.Hudut Tabur Komutanlığı'na bağlı Yakacık Karakolu'na geçtiğimiz yıl şubat ayında tanksavar füzeli saldırı gerçekleştiren ve Er Tarık TARCAN’ın terhisine 20 gün kala şehit olması, üç askerimizin yaralanması ile sonuçlanan eylemin failiydi ve MİT tarafından öncelikli hedef konumundaydı.

5-1

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgilere göre Şibli Muhammed AZO, Türkiye’ye karşı işlediği terör suçlarından dolayı çok fazla tedbir alarak hareket ediyordu. Fakat aldığı tedbirler sonunun gelmesine engel olamadı.

rf

ABD İLE TERÖR ÖRGÜTÜNÜN ORTAK TATBİKATINI YÜRÜTMÜŞTÜ

ABD askerlerinin, Suriye’de stratejik müttefiki olarak gördüğü PKK/YPG ile ortak tatbikatlar gerçekleştirdiği bilinen hususlardandı. Ancak geçtiğimiz sene gerçekleştirilen tatbikat ABD’nin Türkiye’ye karşı PKK ile birlikteliğinin ilanı gibiydi.

2-2

Güvenlik güçlerimize karşı eylemleri bulunan Şibli Muhammed AZO, örgüt bünyesinde tugay sorumlusu olarak görev yaparken 2022 Eylül ayında Suriye/Derik’te ABD güçleri ile yaklaşık 250 PYD/YPG mensubunun katıldığı ortak tatbikatın koordinasyon sorumlusu olarak görev almış ve ABD askerleri ile samimi pozlar vermişti.