İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları bir ayı aşkın bir süredir devam ederken birçok ülke, çatışmaların ortasında mahsur kalan vatandaşlarını tahliye etmek için çabalarını sürdürüyor.

Moldova yönetimi de Gazze Şeridi'nde mahsur kalan bir grup Moldova vatandaşının tahliyesi için harekete geçti. Moldova makamları tahliye sırasındaki desteğinden ötürü Ukrayna yetkililerine şükranlarını iletti.

MOLDOVA'DAN UKRAYNA'YA TEŞEKKÜR

Moldova Dışişleri Bakanı Nicu Popescu konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklamalarda bulunarak şu ifadeleri kullandı:

"9 Moldova vatandaşı daha Gazze'den başarılı bir şekilde tahliye edildi ve bugün Kişinev'e ulaştı. Vatandaşlarımızın Kahire'den yurda getirilmesine yardımcı oldukları için Ukrayna'ya ve arkadaşım Dmitro Kuleba'ya çok teşekkürler. Yeni bir ortak diplomatik başarı." 

171 UKRAYNA VATANDAŞI İLE 9 MOLDOVA VATANDAŞI TAHLİYE EDİLDİ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Başkanı Volodimir Zelenskiy, 10 Kasım'da Ukrayna'nın 160 vatandaşını ve dokuz Moldova vatandaşını Gazze Şeridi'nden tahliye ettiğini duyurdu.

Öte yandan dün Ukrayna'nın İsrail Büyükelçisi Yevhen Korniychuk, 11 Ukrayna vatandaşının daha Gazze-Mısır sınırındaki kontrol noktasından geçtiğini açıkladı.