İsrail Dış İstihbarat Servisi Mossad’ın eski direktörü Danny Yatom, İsrail’in Hamas ve İslami Cihad hareketlerini askeri olarak mağlup edemeyeceğini belirtti.

Danny Yatom Eski Mossad Direktoru 03062024 1

GAZZE VE LÜBNAN'DAKİ DURUM

İsrail’in Maarev gazetesinde "Acı gerçek: Hamas ile İslami Cihad askeri manevralarla yenilemez" başlıklı köşe yazısında Yatom, "Kuzeyde (Lübnan) ve güneyde (Gazze) savaş hedeflerine ulaşamıyoruz." ifadelerini kullandı. Hizbullah’ın kuzeyde İsrail beldelerini yıktığına dikkat çeken Yatom, "İsrailli esirlerin çoğu hâlâ Gazze tünellerinde, yerinden edilmiş binlerce İsrailli evlerine dönmekten çok uzakta ve Hizbullah kuzeydeki beldelerimizi yok ediyor." dedi.

Danny Yatom Eski Mossad Direktoru 03062024 5

GAZZE'DE ASKERİ VARLIK

Yatom, İsrail’in Gazze Şeridi’nin tüm bölgelerinde askeri varlık gösterdiğine dikkati çekerek, "İsrail ordusunun Gazze Şeridi'nin tamamındaki askeri varlığına rağmen, Hamas ve İslami Cihad askeri hareketlerle yenilgiye uğratılamaz. Esirler, siyasi düzenlemeler olmadan askeri baskıyla geri dönemezler." değerlendirmesinde bulundu.

Danny Yatom Eski Mossad Direktoru 03062024 4

ULUSLARARASI CEZA MAHKEMESİ ELEŞTİRİSİ

Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni (UCM) antisemitist olmakla suçlayan Yatom, "Fransa ve Almanya da, Lahey’deki Yahudi karşıtı mahkemenin savcısının başbakan (Binyamin Netanyahu) ve savunma bakanı (Yoav Gallant) hakkındaki gözaltı emri çıkarma kararını destekliyor." eleştirisinde bulundu.

Netanyahu Destek Protesto 03062024

Danny Yatom Eski Mossad Direktoru 03062024 3

Danny Yatom Eski Mossad Direktoru 03062024 2

Editör: Mevlüt Peker