Balıkesir'de motokurye olarak çalışan üniversite öğrencisi Ata Emre Akman'ı 25 bıçak darbesiyle öldüren 17 yaşındaki E.Ö. ve onu azmettirdiği iddia edilen babası Orhan Ö.'nün yargılanmasına başlandı. Öldürülen gencin ailesi ve avukatları, Balıkesir Adalet Sarayı önünde destekçileriyle birlikte toplandı.

AİLE VE DESTEKÇİLERİ ADLİYE ÖNÜNDE

Akman ailesinin avukatı Özden Başak, tutuklu sanıklardan E.Ö.'nün "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme", babası Orhan Ö.'nün ise "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçlarından yargılanacakları davanın ilk duruşması öncesinde basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Başak, güvenlik kamerası görüntülerini gencin ailesinin izlemediğini belirterek, basından olayın oluş anını vermemelerini rica etti.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 1

YAŞ TARTIŞMASI VE SUÇUN NİTELİĞİ

E.Ö.'nün yaşıyla ilgili tartışmalara değinen Başak, suçu işleme tarzı, eylemini planlayabilmesi ve tanık ifadelerini dikkate aldıklarında 18 yaşından büyük olduğuna ilişkin iddialarının sürdüğünü ifade etti. Başak, "Görüntü itibarıyla katilin 18 yaşından küçük olduğuna kimse inanmıyor. Dolayısıyla biz, Türk Ceza Kanunu'ndaki yaş indiriminden faydalanmaması gerektiğini düşünüyoruz" dedi.

MİLAT NİTELİĞİNDE BİR DAVA

Başak, "Bu tarz eylemleri yapan failler genelde haksız tahrike sokmak ister. Burada öyle bir durum da yok. Bizim çocuğumuzun olaya herhangi bir dahli yok. Onu mermi gibi yetiştiren babası da azmettiren sıfatıyla yargılanıyor. Bu davanın bir milat olacağını düşünüyoruz" şeklinde konuştu.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 2

KURYE HAKLARI DERNEĞİ DESTEK VERDİ

Kurye Hakları Derneği Başkanı Mesut Çeki, Akman ailesine destek olmak amacıyla Balıkesir'e geldiklerini belirtti. Çeki, "Ata Emre karanlık bir sokakta siparişini teslim ederken katledildi. Aile o görüntüleri izlemeye dayanamadı, biz de dayanamadık" dedi. Çeki, 2022 yılında en az 58, geçen sene en az 68, bu yılın ilk 6 ayında ise 30 motokuryenin çeşitli olaylarda hayatını kaybettiğini belirterek, meslek mensuplarının haklarının iyileştirilmesi gerektiğini vurguladı.

DURUŞMA BAŞLADI

Tarafların duruşma salonuna alınmasının ardından tutuklu sanıklar E.Ö. ve babası Orhan Ö.'nün yargılanmasına başlandı.

Motokurye Ata Emre Akman 29052024 3

OLAYIN DETAYLARI

Balıkesir Üniversitesi Turizm Fakültesi Turizm Rehberliği Bölümü öğrencisi 20 yaşındaki Ata Emre Akman, motokurye olarak çalıştığı firmaya sipariş edilen pizzayı teslim etmek için 11 Mayıs'ta Karesi ilçesi Karaoğlan Mahallesi Emir Sokağı'na gitmişti. Pizzayı verdikten sonra motosikletine doğru yürürken, E.Ö. tarafından bıçaklı saldırıya uğramıştı. Akman olay yerinde hayatını kaybetmiş, E.Ö. ise polislerce yakalanarak tutuklanmıştı.

SAVCILIĞIN İDDİANAMESİ

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, katil zanlısı E.Ö.'ye "tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmesi istendi. Sanık hakkında yaşının 18'den küçük olması nedeniyle, "Fiili işlediği sırada 15 yaşını doldurmuş olup da 18 yaşını doldurmamış olan kişiler hakkında suç, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 14 yıldan 20 yıla, müebbet hapis cezasını gerektirdiği takdirde 9 yıldan 12 yıla kadar hapis cezasına hükmolunur" maddesinin uygulanması talep edildi. Orhan Ö. ise "tasarlayarak ve canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürmeye azmettirme" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması ve alt soy ilişkisinden doğan nüfuz kullanılmak suretiyle cezasının artırılması talep edildi.